Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Menisküs yırtığı için ameliyat dışında ne tür tedaviler var?

525,146
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Menisküs yırtığı için ameliyat dışında ne tür tedaviler var?

Menisküs yırtığının tedavisinde tanı koyulduktan sonra ve radyolojik değerlendirmeler yapıldıktan sonra yırtığın boyutlarına, yerleşim yerine göre bir tedavi planlanır. 


Menisküs yırtıklarında her yırtık ameliyatlık demek değildir. Özellikle yaşlı grup hastalarda kireçlenme zemininde ortaya çıkmış, menisküsün yapısal özelliklerini kaybetmesi sonucu ortaya çıkmış yırtıklarda ameliyat çok fazla tercih edilmez. Bu hastalarda diz çevresini güçlendirici egzersizler, fizik tedavi destekleri ve gerekliyse dizlik kullanımıyla tedavi yapılmaya çalışılır.

Daha genç grupta, sporcularda olan yaralanmalarda menisküs yırtığının yeri ve yerleşimine göre tedavi planı yapılır. Kırmızı zon denilen, menisküsün kanlanan bölgelerinde olan yırtıklarda bir süre için hastanın o dizi üzerinde yükten sakınılması, kuvvetlendirici bir takım egzersizler ve fizik tedavi desteğiyle tedavi yöntemlerine gidilir. Ancak beyaz zon adı verilen menisküsün hiçbir beslenmesinin olmadığı yırtıklarda cerrahi tedavi tercih edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat