Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme küçültme riskli bir ameliyat mı?

86,388
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Meme küçültme riskli bir ameliyat mı?

Meme küçültme ameliyatı özellikle çok riskli bir ameliyat değildir ama her ameliyatın yani akla hayale gelmeyecek bin tane riski olabilir. Ben bütün ameliyatlar için bunu böyle kabul ediyorum. Yani gerçekten bunlar saymakla bitmez riskler.

Temel olarak ne olabilir? Ufak tefek hematomlar olabilir, içeride küçük bir kanama olur, bir yerde bir kan birikmesi olur, ameliyattan sonra deriz ki; ya kusura bakmayın işte buranızda kan birikmiş, gelin tekrar ameliyathaneye inelim, bunu tekrar açalım, boşaltalım. Bunun gibi bir şey olma ihtimali var.

Şeker hastalarında iltihaplanma çok fazla olabiliyor

Enfeksiyon ortaya çıkabilir, iltihaplanma olabilir. Mesela onun için ben şeker hastası olan hastaları ameliyat etmek hiç istemiyorum. Çünkü iltihaplanma riski hakikaten çok fazla oluyor. Böyle bir şey olursa bunu tedavi etmek de imkânsız değil.

Sonuçta ilaçlar veriyorsunuz ve bunu mutlaka bir şekilde tedavi edersiniz ama bu uzun bir süreç haline gelebilir, belki pansumanlar yapmak gerekebilir, akıntılar olabilir, estetik sonuçtan biraz kayıplar olabilir, tekrar bir revizyona girmeniz gerekebilir. Bunları hep göze almak lazım.

Risk en fazla %3 veya 5

Yüzde kaç derseniz, %3-5 diyeyim size, o kadar bile değil belki ama her ameliyatta bu riskler var. Örnek vermek gerekirse bir göğüs küçültme ameliyatı bir apandisit ameliyatından bir sezaryen ameliyatından çok daha az risklidir. Bana sorarsanız bademcik ameliyatından bile çok daha az riskleri vardır. Göğüs ameliyatı ehil ellerde temel prensiplerle gerçekleştirilirse hayati riski çok çok azdır.

Sonuçta anestezi alacaksınız. Çok kısa bir ameliyattır, ona bağlı şeyler olabilir ama hani temel prensiplere uyulduğu zaman bunlar çok ciddiye alınacak riskler değildir. Ama tamamen riski yoktur diyemem size, elbette belli riskleri vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat