Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme kanseri nedir?

5,316
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meme kanseri nedir?

Kanser aslında halk arasında birbirinden farklı pek çok hastalığın ortak adıdır. Her organın kanseri birbirinden farklıdır. Bazı kanserler kolaylıkla, erken tanı sayesinde tedavi edilebilir ve çok tehlikeli değildir. Bazı kanserler ise erken teşhis yapılsa bile tedavi zor, hatta imkansız olabilir. Dolayısıyla farklı organların kanserlerini aynı torbanın içerisine koymak doğru olmaz.

Kanserler arasında özellikle meme kanseri erken teşhis edilirse, kolaylıkla tedavi edilebilen bir kanserdir. Diğer kanserlerden farklıdır ve hekimler meme kanseri, prostat kanseri gibi tedavi edilebilen kanserler üzerinde titizlikle durur. Bu hastaların kaybedilmemesi için çok çalışırlar. 

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve her 10 kadından 1'inde meme kanseri çıkma ihtimali vardır. Meme kanseri sadece kadınların hastalığı değildir. 150 kadına karşılık 1 erkekte meme kanseri görülebilir. 

Meme kanserlerinin yüzde 5 ile 10'u genetik faktörlere bağlıdır. Büyük bir çoğunluğu ise raslantısal olarak ortaya çıkar. Ailesel olanlar biraz daha tehlikelidir ancak oldukça nadir görülürler.

Meme kanseri tedavi edilmesi mümkün olan kanserlerdendir. Çünkü meme vücudun dışında yer alır. Bu da kanser hücresinin vücuda yayılma sürecini uzatır. Teşhis erken yapıldığında metastaz söz konusu olmadan kanserli bölge vücuttan tamamen çıkarılabilir.

Meme, yine vücudun dışında bir organ olduğundan, kanserli bölge el ile hissedilebilir, rutin muayeneler, memenin elle kontrolleri sırasında fark edilebilir. 

Mamografi, ultrason gibi yöntemler ile görülebilir, bu yöntemler sayesinde teşhisi kolaydır.

Meme, vücudun dışında yer alan hayati bir organ olmadığından, burada oluşan kanser neticesinde, memenin alınması ile kanserli hücrelerden tamamen kurtulmak mümkündür. Estetik-psikolojik kaygıları olan hastalar için de plastik rekontstrüktif cerrahi hizmet verir, kişinin bu bölgesindeki estetik görüntünün korunması mümkün olur. Bu anlamda kalıcı hasarlar olmaz. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat