Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

5,118
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

Meme kanseri ameliyatı hastalar için son derece rahat ve konforludur. Hastalar hastanede bir ya da iki gün yatarlar ve hastaneden ayrılırken ağrısız, rahat olurlar. Çok kısa zamanda, yaklaşık olarak 1 hafta sonunda normal hayatlarına dönebilirler. 

Meme kanseri ameliyatları, ameliyata birden fazla hekimin girdiği bir ekip çalışmasıdır. Ameliyata girmeden önce nöbetçi lenf bezi biyopsisi yapılacaksa, hastaya ameliyattan 2-3 saat önce özel bir ilaç verilir. Meme kanseri için ameliyat olacak hasta ameliyathaneye alındığında, cerrahi ekip ile birlikte, nükleer tıp hekimi de hazır bulunur. Ameliyata giren nükleer tıp hekimi, daha önce ilaçla rengi değiştirilen nöbetçi lenf bezinin belirlenemsinde cerrahlara yardımcı olur. Alınan parça patoloji hekimine teslim edilir. 

Meme kanseri ameliyatında kanser tanısını koyan, iğne biyobsisini gören patolojik hekiminin de ameliyatta hazır bulunması önemlidir. Bu hekimin ameliyata girmesinin iki önemli nedeni vardır. İlki çıkartılan kitlenin cerrahi sınırlarının tamamen temiz olduğunun, yani içeride geride tümör bırakılmadığını, kanserli hücre bırakılmadığının anlaşılması içindir. İkinci sebep ise, nükleer tıp hekiminin yardımları ile bulunan sentinel lenfin kanser metastazı içerip içermediğinin anlaşılmasıdır. Yani memedeki kanserin koltukaltındaki ilk lenflere gidip gitmediğinin iyi anlaşılması önemlidir. 

Bazı vakalarda aynı zamanda memede rekonstrüksiyon da yapılacaksa, örneğin, cilt korunacak ve yerine protez konulacaksa, bu ekibin içine bir plastik rekonstrüktif cerrah da katılır. 

Meme kanseri tedavisinde en önemli iki şeyden biri ilki erken teşhistir. Hastalık meme dokusunun sınırları içerisindeyken, erken dönemde fark edilirse vücuda yayılması çok daha kolay bir şekilde önlenir. İkincisi ise yapılacak ameliyatın doğru bir şekilde planlamak, doğru bir ekip oluşturmak, hastaya en uygun operasyonu yürütmektir. Bu iki şart yerine getirilirse meme kanseri neredeyse yüzde 95-96 oranlarında tedavi şansına sahip bir kanser türüdür. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat