Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mehmet Fırat Pürselim'in Flamingo Çocuk kitabının konusu nedir?

418
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mehmet Fırat Pürselim'in Flamingo Çocuk kitabının konusu nedir?

Yazar, hayvanat bahçesinde hayvanlara yem vermeyi değil hayvanlar ve bitkilerle bir doğayı bir kitap, hatta bir seri yapmak istemiştir. Doğa kitapları serisinin ilk kitabı da Flamingo Çocuk'tur. Kitapta kısaca Barkın adında bir çocuğun kocaman bir kuş yumurtasının peşine düşmesinin hikayesi anlatılır. Yaz tatilinin ilk gününde Barkın, annesi babası ve kız kardeşi Kumru ile birlikte İzmir, Kuş Cenneti'ne gider. 

Kumru, burada kuşların cennetini görme peşindeyken Barkın da kocaman bir kuş yumurtası bulup, bunu mahalleye götürüp mahalledeki arkadaşlarına gösterme peşindedir. Ailesini atlatıp flamingoların yuvalarına kadar ulaşır. Ancak flamingoların yuvaları çamurun içinde yapıldığı için yumurtalara ulaşamaz. Çok sinirlenir ve sapanıyla birlikte kuşlara ve yumurtalara zarar verir. Ardından kuşların lideri gelir ve Barkın kuş mahkemesinin karşısına çıkar. Mahkeme Barkın'a flamingo çocuk olma cezası verir. Bir anda küçülür ve flamingoların boyutuna iner. 

Barkın ilk başta yeni haline alışamaz. Zamanla kuşların yaşamına ayak uydurur. Bu arada renklerinin neden pembe olduğundan, çamura batmadan nasıl yürüdüklerine, kuş kreşinde neler öğrenildiğine kadar pek çok şey öğrenir. O bir çocuktur ve kuşlarla uzun süre yaşaması mümkün değildir. Bunun üzerine kuşların lideri onu eski haline getirir. Kuşlarla birlikte yaşadığı 1 ayda çok değişmiştir. Kuş yumurtalarını kıran çocuk gitmiş, yerine kuş bilimci olmak isteyen bir çocuk gelmiştir. 

Öykünün resimli illüstrasyonlarını Bünyamin Özgül çizmiştir. Kitap ilkokul öğrencilerine hitap eder ve  yazar bu kitabında çocuklara doğanın bilmedikleri yanını anlatıp sevdirmeyi amaçlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat