Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mehdi inancı neden kaynaklanır?

322
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mehdi inancı neden kaynaklanır?

Mehdi inancının kaynağı Kuran'a göre düşünürsek, hadislerdir. Kuran'da bu geçmez. İnsani kaynağı da kurtuluş ümididir. Bu sadece İslam'a uygun bir durum değildir. Diğer dinlerde de vardır. Dinler içinde oluşmuş sapkın durumlarda bile kurtarıcı gelmesi anlayışı vardır. 


Bu sadece biz düşünüyoruz anlamına gelmez. Yahudilik, Hristiyanlık ve Budizm'de de vardır. Sonradan oluşmuş bazı sapkın tarikatlar ve inanç grupları içinde de vardır. İslam'a göre mehdi inanışını konuşmamızın nedeni bunun hadislerde bahsedilmesidir. Mehdi bir insan mıdır yoksa iyilik fikrinin kendisi midir bilinmez. 

İnsani temelde bir kurtarıcının gelmesi bütün dinlerde söz konusudur. Dini bilgisi yeterli olan kimselerin bu konularda çekinceye düşmediğini ve mehdi inancını kabul ettiğini görürüz. İbadetlerinde kusurlu, inanç dünyası sağlam olmayan kişilerin aldatmaya meyilli kişilerin etrafında olduğunu gördüğümüzden buna da dikkat etmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat