Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mecazi mürsel ne anlama gelir?

1,118
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mecazi mürsel ne anlama gelir?

Mecazı mürsel diğer adıyla ad aktarmasıdır. Kimi kaynaklarda bu edebi sanatın adı düz değişmece olarak da geçer. Bir sözcüğün benzetme amacı güdülmeden başka bir sözcük yerine kullanılmasına mecazı mürsel denir.  Bu edebi sanat; iç-dış, parça- bütün, sanatçı-eser, yer-insan, yer-olay, neden-sonuç ilgilerinde karşımıza çıkabilir. 

"Yahya Kemal'i okudukça İstanbul'u bilmediğimi anladım." cümlesinde Yahya Kemal'den kasıt, onun eserleridir. Sanatçı söylenmiş, onun eserleri söylenmek istenmiştir. "Ağaç dikme kampanyasına Bursa büyük ilgi gösterdi." cümlesinde Bursa ile kastedilen Bursa halkıdır. Yine bereket yağıyor her tarafa;  çiftçinin yüzü gülecek Uçsuz bucaksız tarlalarda ekinler boy verecek Bu dizelerde bereket sözcüğü neden-sonuç ilgisi kurarak yağmur yerine kullanılmıştır. 

Bir çift göz bakıyordu camdan Yeni çiçek açmış erguvanlara Bu dizelerde "bir çift göz" sözü parça-bütün ilgisiyle insan yerine, cam sözcüğü pencere yerine kullanılarak mecazı mürsele başvurulmuştur. "İçeri ayakkabılarını çıkarıp girdi." cümlesinde ayak sözü iç-dış ilgisiyle ayakkabı yerine kullanılmıştır. Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal Mehmet Akif'in bu mısrasında hilal bayrak yerine kullanılmıştır. Hilal bayrağımızı oluşturan bir motiftir. O halde burada parça-bütün ilişkili bir mecazı mürsel vardır. 

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat