Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Matematikte bir sayının 1'e bölümü kaçtır?

3,369
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Matematikte bir sayının 1'e bölümü kaçtır?

Matematikte bir sayının 1'e bölünmesi sonucu sayının kendisidir. Çünkü 1 sayısı, bölme işleminde etkisiz elemandır.

Etkisiz elemanı şöyle açıklayabiliriz: Bir sayı işleme girdiği sayı ne olursa olsun sonuç o sayının kendisi çıkıyorsa, o eleman etkisiz elemandır. 

Birkaç adet örnek vermek gerekirse, 5'i 1'e bölersek, 5 çıkar. Sayımız -5 ise, -5'in 1'e bölünmesi de -5'tir. Kök 3'ü 1'e bölersek sonuç yine kök 3 çıkar. 

3,7'yi 1'e bölersek, bunun sonucu da yine sayının kendisi, yani 3,7'dir. Keza Pi sayısı da 1'e bölündüğünde sonuç yine Pi sayısı çıkar. Kısacası 1 sayısı, bölme işleminde etkisiz elemandır. 

Etkisiz elemanın tanımına baktığımızda, hangi sayı ile işleme girerse girsin, sonuç o sayının kendisi çıkıyorsa o eleman etkisiz eleman demiştik. Buna göre verdiğimiz örneklerde sayı ne olursa olsun sonuçlarımız sayıların kendisi çıkmıştı. Bu, -5'te, 5'te, Pi sayısında, Kök 3 sayısında ve 3,7 sayısında da aynı olmuştu. Yani sayının virgüllü olması, irrasyonel bir sayı olması (pi sayısı) ve benzeri hiçbir durum, sonucu değiştirmedi. Bu anlamda 1, hiçbir sayıya etki etmedi. Tüm bu nedenlerle 1 sayısı bölme işleminde etkisiz elemandır. Çünkü herhangi bir sayıyı 1'e böldüğümüzde sayı kendini korur. 

Ancak unutulmaması gerekir ki, bir sayıyı bölerken bölen rakamdaki eksi (-) veya artı (+) işaretine dikkat etmek gerekir. Çünkü etkisiz eleman olan 1, artı (+) 1 rakamıdır. Sayı eksi (-) işareti alırsa, burada durum değişir.  Çünkü -1 etkisiz eleman değildir. Buna göre 5 rakamını (yani  +5 olan bir rakamı) -1'e bölersek sonuç -5 çıkar. Çünkü artının eksiye bölümü eksi çıkar. Buna göre de (+)5 olan rakam eksiye bölünürse sonuç -5 olur.  Sonuç temel olarak değişmiyor olarak görünür. Çünkü sonuç rakam aynıdır. Ancak eksi artı farkı vardır. 

Eksi bir sayının eksiye bölünmesi ise sonucu değiştirir. Buna göre -5 sayısını -1'e bölersek, sonuç (+)5 çıkar. Çünkü iki eksi sayının bölümü sonucu her zaman (+) artıdır. Buna göre -5'i -1'e bölersek sonuç (+)5 çıkar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat