Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mastürbasyon yapan çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir?

4,326
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mastürbasyon yapan çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir?

"Mastürbasyon, ergenlik döneminde görülür" bilgisinin aksine, çocuklarda 2 - 3 yaşından itibaren görülmeye başlanan, çocuğun kendi cinsel organları ile vücudunu uyararak cinsel haz almasına sonuç oluşturan bir olaydır. Bir oyundur aslında. Çocuklarda ilk mastürbasyon, çocuğun cinsel organlarını eliyle, bir oyuncakla, bir objeyle, bir ev eşyası ile uyararak, bu uyarıdan haz aldığını görmesi sonucu tekrar ederek oluşan bir davranıştır. Çocuklar bunu çoğu kez rastgele, bir amaç olmada yaparken keşfederler ve bunu hoşlarına giderse sürdürme eğiliminde olabilirler. 

Mastürbasyon yapan çocuğa ailenin yaklaşımı

Aileler çocuklarının mastürbasyon yapması ile ilk karşılaştığında kesinlikle çocuğa kızarak, yasaklayarak yaklaşmamalı, "Sen ne yapıyorsun, bu davranışı yapmak çok ayıptır, bu yaşta böyle şeyler olur mu, sen bunu nereden öğrendin, bir daha görürsem şu şu cezayı alırsın" şeklindeki tepkilerden ve davranışlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Ailelerin bunun çocuğun zihinsel, cinsel, psikolojik ve fiziksel gelişiminin bir parçası olduğunu bilmeleri; engelleme ile karşılaşan çocuğun ya bunu gizli gizli abartarak yapacağı, ya suçluluk duygusu ile içine kapanacağı, ya saldırganlaşacağı ya da farklı tatmin yollarına gireceği için beklenmedik davranış sorunları ve bozukluklarına sebep olacağının öncelikle bilinmesi gerekir. 

Çocuğun çok sık mastürbasyon yapmasının nedeni

Çocuk herhangi bir ciddi uyarı olmadığı, bir ceza ya da tepki ile karşılaşmadığı halde mastürbasyonu sürekli, her ortamda, her yerde ve sürekli yineleyen bir davranış şeklinde yapıyorsa ailenin ve yakın çevrenin alacağı mesaj "siz benimle yeterince ilgilenmiyorsunuz, siz beni yeterince sevmiyorsunuz, ben kendimi seviyorum" şeklinde olabilir ki, bu, çocuğun aileye verdiği çok önemli bir mesajdır. Öncelikle bu mesajın değerlendirilmesi, yani çocuğun oyun ve ilgi ihtiyacının giderilmesi gereklidir. Burada sorun, çocuğun mastürbasyon yapması değil, çocuğun tek başına farklı tatmin yollarına gitmesidir. Bu da değerlendirilmesi ve önemsenmesi gereken bir durumdur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat