Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Masal nedir?

3,126
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Masal nedir?

Masallar, halk dilinde anlatılarak oluşmuş, bir sanatçı tarafından sonradan yazıya geçirilmiş, olağanüstü olayların anlatıldığı sözlü edebiyat ürünüdür. 


Edebiyatımızda Keloğlan en tanınmış masal kahramanıdır. Eflatun Cem Güney bizim kültürümüze ait masalları derleyerek yazıya geçirmiştir. 

Masalların özellikleri

Masalların özellikleri hakkında şu bilgileri paylaşabiliriz: Masallar eğitici ve öğretici nitelikler taşır. Masallarda daha çok evrensel duygular dile getirilir. Tekrar eden kalıplaşmış bölümler vardır. Olayların geçtiği yer ve zaman belirsizdir. Masallarda olaylar bütünüyle hayal ürünüdür. Kip olarak duyulan geçmiş zaman kullanılır. Kahramanlar olağanüstü niteliklere sahip olabilir. Masalların sonunda iyi kahramanlar ödüllendirilir, kötüler cezalandırılır. Masallar mutlu sonla biter diyebiliriz. 

Masallar döşeme (giriş), olay (gelişme) ve dilek (sonuç) bölümlerinden oluşur. Halk masalları dört temel grupta toplanır. Bunlar hayvan masalları, olağanüstü ve gerçekçi masallar, güldürücü masallar ve önemsiz bir dizi olayın art arda sıralandığı zincirlemeli masallardır. 

Dünya edebiyatına bakıldığında Eski Yunan'da 6. Yüzyılda Aisopos'un fablları masal türünün ilk örnekleri arasında görülmektedir. Ayrıca Hint edebiyatı sanatçısı Beydeba'nın yazdığı "Kelile ve Dimne" de ilk masal örnekleri arasında sayılabilir. Fabl şeklindeki bu eserin dışında, "Binbir Gece Masalları" da bu türün güzel örneklerindendir. Dünya edebiyatındaki başlıca masal yazar ve derleyicileri arasında Alman edebiyatından "Grimm Kardeşler" ve Danimarka edebiyatından Andersen öne çıkar.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat