Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Masa başı çalışan hamileler nasıl bir beslenme programı uygulamalı?

995
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Masa başı çalışan hamileler nasıl bir beslenme programı uygulamalı?

Yeterli ve dengeli beslenip sigara ve alkolden uzak duran kadınlar gebelik süresince fazla problemle karşılaşmazlar. 

Gebelik boyunca normal kilolu kadınların 9 - 12 kg, fazla kilolu kadınların 7 - 8 kg ve ikiz gebelik yaşayan kadınların 17 - 22 kg alması normaldir. 

Hamilelik döneminde yeterli ve dengeli beslenme anne ve bebek sağlığı için son derece önemlidir. Hamile kadınlar dengeli beslenebilmek için et, süt, tahıl, sebze ve meyve grubundan meyveleri günlük beslenme düzenine doğru bir şekilde dağıtmalıdır. 

Hamile kadınların günlük beslenme düzeninde süt grubu yiyeceklerinden 3 - 4 porsiyon tüketmesinde fayda vardır. Süt, yoğurt, peynir ve kefir süt grubu yiyecekleri arasında yer almaktadır. 

Gebelik döneminde et, tavuk, balık, köfte gibi protein kaynaklı yiyecekleri ızgarada pişirmeye özen gösterilmelidir. Kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemleri eti olduğundan fazla yağlı yaptığından gereksiz kalori alımına sebep olmaktadır. 

Hamilelik döneminde sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Günlük beslenme düzeninde 5 - 7 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesinde yarar vardır. Sebze ve meyveler mevsime uygun olarak seçilmelidir. Mevsim dışındaki sebze ve meyveler aşırı hormonlu olacağından tavsiye edilmez. 

Sebze yemeklerini 1 kg sebze için 2 yemek kaşığı yağ ile pişirelebilirsiniz.

Gebelik döneminde pilav ve makarna gibi gıdaların tüketimine dikkat edilmelidir. Günlük beslenme düzeninde karbonhidrata ihtiyaç vardır ancak fazla karbonhidrat tüketimi kilo almaya neden olur. Ekmek olarak tam buğday ekmeği, çok tahıllı ekmek ya da çavdar ekmeği tercih edilebilir. Demir eksikliğiniz varsa hamilelik döneminde kepekli ekmek yememeye özen göstermelisiniz çünkü kepek demir emilimini engeller. 

Gebeliğiniz boyunca günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat