Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Marmaray rotası nedir?

3,951
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Marmaray rotası nedir?

Marmaray, aslında İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarındaki demiryolu hatlarını İstanbul Boğazı altından geçen bir tünelle birleştiren bir demiryolu ağı. Marmaray'ın en önemli kısımlarından biri İstanbul Boğazı altına inşa edilen tüp geçit.

Boğazın altından geçen tüp geçit için ön araştırmalar 1987 yılında başladı. 1998 yılında çalışmanın projesi tamamlandı. Geçidin inşaatına Japon ve Türk firmalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından 2004 yılında başlandı. 29 Ekim 2013 tarihinde hat ulaşıma açıldı.

Marmaray'ın Kocaeli'nin Gebze ilçesi ile İstanbul?un batısındaki Halkalı semti arasında uzanması planlanıyor. Hattın Gebze-Söğütlüçeşme ve Sirkeci-Halkalı kısmı banliyö hatlarından oluşuyor. Her iki yakadaki banliyö hatları ve Kadıköy-Kartal Metrosu Söğütlüçeşme'deki bir aktarma istasyonu ile Marmaray Tüp Geçidi'ne bağlanıyor. 

Tüp geçit Sirkeci-Üsküdar arasında boğazın altından geçiyor. Geçidin su altından geçen kısmı 1.4 kilometre. Tren, geçidi toplam 4 dakikada kat ediyor.

Marmaray, Haliç üzerine inşa edilen bir demiryolu köprüsü sayesinde Sirkeci'den Taksim-Levent Metro hattına bağlanıyor. Marmaray'ın ileride inşa edilecek Bakırköy-Beylikdüzü ve Bostancı-Dudullu metro hatlarına bağlanması planlanıyor. 

Marmaray şehir içi yolcu taşımacılığının yanı sıra yük ve şehirlerarası yolcu trenlerinin geçişleri için de kullanılacak. Gece 00:00-05:00 saatleri arasında geçit yük trenlerinin geçişine açılacak. Günün yoğun olmayan saatlerinde de şehirlerarası yolcu trenleri geçitten geçecek.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat