Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Marmaray güvenli mi?

34,029
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Marmaray güvenli mi?
Marmaray, İstanbul'un doğusundaki Gebze ile batısındaki Halkalı arasında uzanan yaklaşık 80 km uzunluğunda bir demiryolu projesi. Projenin en önemli bölümü ise Üsküdar-Sirkeci arasında İstanbul Boğazı altına inşa edilen 1.4 kilometre uzunluğundaki tüp geçit ya da tünel. 

Tüp geçit Japon ve Türk inşaat firmalarınca ortak inşa edildi. Bunun için öncelikle İstanbul Boğazı'nın tabanına yaklaşık 10 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğinde büyük hendekler açıldı. Hendeğin tabanı, içine yerleştirilecek dev çelik tüpleri desteleyebilsin diye özel inşaat teknikleriyle güçlendirildi. 

Ardından Tuzla'da inşa edilen  8.75 yüksekliğinde ve 15.5 metre genişliğindeki 7 ayrı tüp sırayla bu hendeğin içine indirildi ve birleştirildi. 

Tüpler deniz altına her iki ağzı da kapalı olarak indirildi. Yeni tüpler deniz tabanına indirildikçe birleştirildi ve 1.4 km uzunluğundaki geçiş elde edildi. Çelik geçidin üzeri 4 metre kalınlığındaki özel kaya ve kum dolgu ile kapatıldı. 

Geçit, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın yaratması beklenen 7 ve üzeri şiddetteki depremlere karşı koyabilecek şekilde inşa edildi. Dünya üzerinde birçok örneği olan batırma tüp tünel sistemi ile inşa edilen geçitte birçok acil durum çıkışı, özel yangın müdahale ve kurtarma sistemleri bulunuyor.
Yaşam Kanalı Hepsini Gör
Gusül abdesti nasıl alınır?
Eski İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat