Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Marmara (geçiş) ikliminin özellikleri nelerdir?

16,615
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Marmara (geçiş) ikliminin özellikleri nelerdir?

Marmara iklimi, Marmara Bölgesi'nin Kuzey Ege'yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Genel olarak Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ ve Yalova şehirlerinde etkilidir.

Marmara iklimi; Akdeniz, Karadeniz ve karasal iklim arasında geçiş iklimi olma özelliği gösterir. Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü güney ve alçak kesimlerde Akdeniz kökenki bitkiler, yüksek kesimlerde ise kuzeye bakan yamaçlarda ise Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturur.

Bir geçiş kuşağında yer alan Marmara Bölgesi'nde Akdeniz ikliminin etkisi de güneyden kuzeye doğru giderek azalır. Bilecik'ten Ergene Havzası'na doğru ilerledikçe step ikliminin özellikleri görülür. 

Kesintisiz dağ engelleri olmadığından birçok kesimi Balkan Yarımadası'nın bazı kesimleri de İç Anadolu Bölgesi'nin etkilerine açıktır. Bu nedenle bazı kışlar bölgenin kıyılarını bile etkileyen soğuk baskıları, bazı yazlar ise ağır sıcak dalgaları görülür. 

Yağış rejimi bakımından Akdeniz yağış rejiminin hafiflemiş biçimi görülür. Marmara iklimi özelliğine göre en kurak kesim yaz, en çok yağış alan mevsim ise kıştır. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 - 1000 mm arasında değişir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat