Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Makale ne anlama gelir?

990
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Makale ne anlama gelir?

Makale, bir yazarın herhangi bir konudaki görüşünü belli kanıtlar, belgeler, inandırıcı veriler kullanarak ispatlamaya çalıştığı ve böylece okuyucuyu bilgilendirmeyi amaçladığı yazı türüdür. 

Makalede amaç bilgi aktarmak ya da okuyucuyu bir görüşe inandırmak olduğundan açık, anlaşılır, ciddi bir dil kullanılır. Makale yazarı işlediği konuları bilimsel bir yaklaşımla ele alır.

Makaleler giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur. Makalenin giriş bölümünde konunun ne olduğu açıklanır, gelişme bölümünde konu ile ilgili görüşler ya da bilgiler delilleriyle ortaya konur, sonuç bölümünde ise tüm anlatılanlarla ilgili bir değerlendirme yapılır.

Şinasi, edebiyatımızda ilk makaleyi, ilk sayısı 1860'ta çıkan Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayımlamıştır. Namık Kemal2in Lisan-ı Osmani'nin Edebiyatı Hakkında Bazı Mülahazatı Şamildir adlı makalesi, Ziya Paşa'nın Şiir ve İnşa makalesi, Hüseyin Cahit Yalçın'ın Edebiyat ve Hukuk makalesi, Ömer Seyfettin'in Yeni Lisan makalesi bu türün en önemli örnekleri arasında sayılabilir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat