Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lohusalık dönemini çabuk atlatmak için neler yapılabilir?

67,723
kişi izledi
Puan: 4.63 / 5
Lohusalık dönemini çabuk atlatmak için neler yapılabilir?
Lohusalık dönemi bebek doğduktan sonra başlayan ve de 6 hafta süren bir süreç. Bu sürecin 2 amacı var. Birincisi anneyi emzirmeye adapte etmeye çalışmak, ikincisi de gebelik esnasında ortaya çıkan değişikliklerin kaybolması. Bunu çabuklaştırmak mümkün değil. Her halükarda 6 hafta sürüyor.

Değişikliklerin amacı bebeği taşımak

Anne adayında hamilelikte ortaya çıkan bütün değişikliklerin amacı bebeği taşımak. Ama bunlar bebek doğduktan sonra birden ortadan kaybolmuyor. Hamilelik esnasında solunum sayısı bebeğe daha fazla oksijen gitsin diye artıyor. Kan miktarı bizim normalde vücudumuzda dolaşanın miktara göre 1 litre, 1,5 litre daha fazla oluyor. O kanın bir kısmı doğumda, bir kısmı da lohusalık döneminde atılıyor.

Lohusalık dönemi yavaş işleyen bir süreç

Onun dışında vücutta olağandan daha fazla son derece fazla miktarda sıvı birikiyor, ödemler oluyor. Onların da atılması işte bu lohusalık döneminde gerçekleşiyor. Yani bu dönemi hızlandırmak mümkün değil. Yavaş yavaş oluşan bir süreç. Ruhsal değişiklikler, yavaş yavaş hamilelikte olan ruhsal değişiklikler, yani bir hal alarak işte lohusalıktaki adaptasyona dönüşüyor.

Beslenmeye lohusalıkta da çok dikkat etmeli

Bu dönemi atlatırken anne adaylarının yapması gerekenler, bebeklerini iyi emzirmek, iyi beslenmek, doktorun önerdiği vitamin ve demir ilaçlarını iyi bir şekilde kullanmak ve de bu dönemin gereklerini yerine getirmek amacıyla az önce söylediğim gibi çok iyi beslenmek.

Çok iyi beslenmek demek aynen hamilelikteki gibi kaliteli bir şekilde beslenmek. Omega3 kaynaklarına; yani balık, ceviz, ıspanak, semizotu ve de süt ve süt ürünlerine; yani kalsiyum kaynaklarına muazzam önem vermek. Çünkü bunlar hem bebeğin hem de annenin ihtiyacıdır ve mutlaka dışarıdan karşılanması gerekir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat