Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Liselere giriş sistemi (TEOGS) nasıl çalışıyor?

963
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Liselere giriş sistemi (TEOGS) nasıl çalışıyor?

İlköğretimden ortaöğretime; liselere giriş sisteminin yeni adı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi. Kısaca TEOGS.  

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ne göre artık 5. sınıf, ilkokuldan ortaokula alıştırma dönemi gibi değerlendiriliyor. Öğrenciler 5. sınıfta merkezi bir sınava girmiyor. Öğrenciler daha sonra 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 farklı dersle ilgili toplam 36 sınavdan sorumlu oluyor. Öğrenciler liselere mezuniyet başarı puanının yüzde 30'u, ve bu 36 ayrı merkezi sınavın ortalamasının yüzde 70'i hesaplanarak yerleştiriliyor. 

Sınavlar test yöntemi ile gerçekleştiriliyor. Ancak 2014 yılını takip eden birkaç yıl içinde açık uçlu sınav sistemine geçilecek. 

Merkezi sınav puanının hesaplanması için, 6, 7 ve 8. sınıflarda her dönem Türkçe, Fen, Matematik, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü derslerinden birer sınav, bakanlık tarafından test usulü yapılıyor. 

3 yıl boyunca toplam 36 sınavdan sorumlu olan öğrencilerin, puanları, 6 dersin haftalık ders saati üzerinden belirlenecek katsayıya göre hesaplanıyor. Bu durumda haftalık ders saati 5 olan Türkçe, sınavlarda en önemli ve en çok puan getiren ders oldu.

Merkezi sınavın, öğrencinin toplam puanına etkisi ise yüzde 70. 

Yerleştirmede yüzde 30 etkili olacak mezuniyet başarı puanının yüksek olabilmesi için de öğrencilerin sadece merkezi sınavlarda değil, tüm sınavlarda ve performans-proje ödevlerinden yüksek puan alması gerekiyor. Burada öğretmenin kanaat notunun etkisi yok.  

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat