Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lehimli eşanjör nedir?

5,424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lehimli eşanjör nedir?

Lehimli eşanjörler, bir diğer adı ile kaynaklı ısı değiştiricilerdir. Lehimli eşanjörler denizcilikten gıda sektörüne, inşaattan ağır sanayiye kadar pek çok sektörde kullanılır. 

Lehimli eşanjörler farklı sıcaklıklara sahip türdeş veya farklı akışkan cinslerin plakalar arasında birbirine karışmadan dolaşarak ısı alışverişi yapılmasını sağlarlar.

Lehimli eşanjör kullanılarak soğutucu akışkan, buhar, yağ, su, alkol gibi birçok akışkanda ısı tranferi yapılır. Sistemlerde evaporatör ve kandanser olarak kullanılabilirler. 

Örneğin bina ısıtma sektöründe kazan çıkışlarına kurulan lehimli eşanjörler kazandan aldıkları suyu çok hızlı bir şekilde transfer edebilmelidir. Böylece ısı kaybına uğramayan suyu hızlıca radyatörlere göndererek ortam ısıtmasını sağlar.

Çalışma prensibi olarak contalı eşanjörler ile aynı prensipte çalışırlar fakat aralarında bazı belirgin farklar bulunur. 

Standart plaka malzemesi olarak AISI 316 paslanmaz çelik kullanılır. Plakalar üzerinde balık sırtı görünümünde özel tasarım desenler sayesinde akış esnasında akışkanın hızı sürekli olarak değişir. Bu nedenle elde edilen çalkantı ve yüksek türbülans sayesinde daha küçük hacim ile gereken ısıyı transfer eder. 

Lehimli eşanjörlerde plakalar arasındaki sızdırmazlık genelde bakır malzeme kullanılarak sağlanır fakat isteğe bağlı olarak nikel lehim yapılması mümkündür.  Bağlantı tipleri dış dişli ve kaynak ağızlı olarak tasarlanabilir ve ölçüleri istenilen şekilde ayarlanabilir.

Lehimli eşanjörler standart boyutlarda seri olarak üretilmeleri ve yüksek ısı transfer katsayıları sebebi ile contalı eşanjörlere göre daha düşük maliyetli bir alternatif oluştururlar. 

Lehimli eşanjörlerin ağırlığı çok düşük olduğundan çoğu zaman hiçbir ilave desteğe ihtiyaç duymadan hat üzerine monte edilebilirler.

Lehimli eşanjörlerin bir diğer avantajı ise yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışabilme yetenekleridir. Eksi ve artı 200 derece sıcaklıklara, 45 bar basınca dayanabilirler.

Lehimli eşanjörler inşaat, gıda, ağır sanayi, denizcilik sektörlerinde, enerji geri kazanımlarında, ısı pompalarında, CNC tezgahlarında ve Chiller ünitelerine yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

Videoyu Göster

Ev & Dekorasyon Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat