Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lazer epilasyonun zararı var mı?

23,334
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lazer epilasyonun zararı var mı?

Lazer epilasyon uygun yapıldığı takdirde bir zararı yoktur. Kansere neden olmaz, yumurtalıklara zarar vermez, kısırlığa yol açmaz. Peki uygun yapmak nedir?

Lazer epilasyon ciddi bir iştir, lazer epilasyon cihazı tıbbi bir cihazdır. Bu nedenle ilk olarak bunun doktor kontrolünde olması gerekir. Epilasyon öncesinde doktorun cilt ve kıl yapısını incelemesi, düzenli kullanılan ilaçlar varsa, bunları öğrenmesi; vücutta enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Bunun sonucunda uygun cihaz seçimi ile birlikte lazer epilasyonun hiçbir zararı yoktur. 

Uygun cihaz en son teknolojidir. Lazer cihazlarının gelişmesi epilasyon işleminin daha kolay ve konforlu hale gelmesini sağlamaktadır. En son çıkan lazerlerin daha güçlü soğutma sistemleri vardır. Lazer cihazındaki soğutma ünitesinin iyi olması, ciltte yanık oluşması ihtimalini azaltır. Diğer bir önemli kısım koruyucu gözlük takmaktır. Lazer göze zarar verir. Bu nedenle hem uygulayıcının, hem de uygulanan kişinin gözlük takması, işlem sırasında lazer ışınının göze gelmemesi gerekir. 

Diğer bir uygun seçim hastayı bilgilendirmektir. Hastamız çok bronz ise, güneş almışsa, solaryuma girmişse; solaryum ve diğer yöntemlerle cilt rengi koyulaşan kişilere lazer epilasyon yapılırken daha düşük seviyede lazer uygulanmalı ya da cihaz değiştirilmelidir. Alexandrite lazer açık tenli insanlarda çok iyi sonuçlar verirken, bronz veya koyu tenli kişilerde Alexandrite yerine ND yag lazer kullanılması daha doğru olur.

Bikini bölgesi gibi alanlarda cilde tam temas eden lazerler yerine kişinin cilt rengi uygunsa, bikini bölgesine uzaktan atış yapılan Alexandrite lazer gibi cilde temas etmeyen lazerler kullanılması ise daha doğrudur. Ancak bu zorunluluk değildir. 

Lazer epilasyon uygun dozda ve uygun dalga boyunda uygulandığı takdirde ciltte herhangi bir zarara yol açmaz. İşlem sırasında bir miktar ağrı hissi duyulabilir, hasta sanki lastik çarpar gibi bir acı hisseder ama bu kalıcı değildir. İşlem bittiği zaman bir ağrı kalmayacaktır. 

Lazer epilasyon işlemi sırasında cilt üzerinde geçici kırmızılıklar ve kıl köklerinde minik ödemler oluşabilir. Bu, kılın yandığını gösterir ve hastaya zararı yoktur. Yaklaşık 2 - 3 saat içinde kendiliğinden kaybolur. 

Çok hassas insanlarda kırmızılık daha kolay geçsin diye ilaç verebiliriz ama bu her zaman gerekli olan bir işlem değildir.

Uygulayıcının bronzlaşmadan dolayı cilde uygulanacak lazer miktarını ayarlayamadığı durumlarda ciltte yanıklar oluşabilir. Oluşan yanık birkaç gün sonra kendini kahverengi kabuk olarak gösterir. Yanlış lazer uygulaması nedeniyle ciltte oluşabilecek yanık ve yaraların kalıcı iz bırakmaması için dermatoloji uzmanına başvurulması gerekir.

Lazer epilasyondan 2 hafta önce ve epilasyondan sonraki 2 haftalık süreçte cildin güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat