Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi?

14,125
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi?

Lazer epilasyon yumurtalıklara zarar vermez. Lazer epilasyonda kullanılan lazer cihazı ışık kaynağıdır ve ışık üretir, radyasyon üretmez. Hiçbir şekilde yumurtalıklara zarar vermezler, kısırlık yapmazlar; koltukaltına yapıldığı takdirde ter bezlerine, lenf bezlerine zarar vermezler. Yüze yapıldığı zaman guartr hastalığına neden olmazlar. Daha açık ifade etmek gerekirse, lazer epilasyon, cilt altındaki dokulara zarar vermez.

Epilasyon amacıyla kullanılan lazerlerin çoğu Alexandrite lazerdir. Alexandrite lazer 755 nanometre dalga boyunda ışık üretir. 755 nanometrenin ciltte inebileceği derinlik ancak 3,5 milimetredir. 3,5 milimetreden daha aşağı, biz istesek bile, zarar vermeyi amaçlasak bile inemezler. Lazer epilasyonun zarar verebileceği tek şey benlerdir. Lazer epilasyon yapılırken benlerin üzerine atış yapılmamasını, o bölgedeki benlerin bir dermatoloji uzmanı tarafından incelenip, iyi huylu olup olmadığını kontrol edilmesini isteriz. 

Lazer epilasyon herhangi bir şekilde cilt kanserine neden olmaz. 1996'dan bu yana FDA onayı ile kullanılan lazer epilasyon cihazları şimdiye kadar binlerce insana uygulanmış. Şimdiye kadar pek çok çalışma göstermiştir ki, lazer epilasyon kanser yapmaz, yumurtalıklara zarar vermez, kısırlığa neden olmaz. 

Lazer epilasyon yaptırırken bikini bölgesi konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bikini bölgesi Türk ırkı gibi daha esmer ırklarda koyudur. Bikini bölgesi gibi cildin koyu olduğu bölgelerde lazer dozunun yüksek tutulması yanığa neden olabilir. Bu nedenle lazer epilasyon bikini bölgesi gibi, kapalı ve enfeksiyona yakın alanlarda mutlaka bir doktor kontrolünde yapılmalı; lazer, kişinin kıl ve cilt rengine uygun dozda kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır. 

Deri rengi koyu olan kişilerde Alexandrite yerine ND yag lazer gibi farklı dalga boylarındaki cihazların kullanılması gerekir. 

Bikini bölgesi gibi alanlarda cilde tam temas eden lazerler yerine kişinin cilt rengi uygunsa, bikini bölgesine uzaktan atış yapılan Alexandrite lazer gibi cilde temas etmeyen lazerler kullanılması ise daha doğrudur. Ancak bu zorunluluk değildir. 

IPL sistemleri tam lazer olmadığından bu tip sistemlerde tam temas şarttır. Soğutmaları gerçek lazerler kadar iyi olmadığından bikini bölgesi gibi yanığa yatkın bölgelerde IPL sistemlerinin kullanılmasını önermiyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat