Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Laparoskopi nedir?

4,546
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Laparoskopi nedir?
Laparoskopi karın içinin görüntülenmesi işlemidir. Laparoskopideki ?skopi? kelimesi Latince?de ?görmek? anlamına gelir. Tıp alanında laparoskopiye benzeyen ve içinde skopi kelimesi geçen pek çok tanım vardır. Örneğin bronkoskopi bronşitleri, endoskopi vücudun içini, gastoskopi mideyi, kolonoskopi kolonları görüntülemek amacıyla kullanılır. 

Laparoskopi, karın boşluğunun dışarıdan görüntülenmesi işlemidir. Karnın anatomik olarak en ince tabakası olan alt bölgesinden yaklaşık 3 mm çapında küçük bir kesik açılarak teleskop karnın içine sokulur. Teleskop yardımı ile karnın iç görüntüsü ekrana yansır ve bu sayede hasta, karnı açılmadan ameliyat edilir. 

Genel cerrahide karın açılarak yapılan tüm ameliyatlar laparoskopi ile de yapılabilir. Laparoskopi ameliyatı en çok safra kesesi rahatsızlıklarında, mide ile yemek borusu arasındaki fıtıklarda, bağırsak delinmelerinde, apandist ameliyatında ve reflü gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat