Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Laparoskopi ameliyatı nasıl yapılır?

6,109
kez izlendi
Puan: 1.60 / 5
Laparoskopi ameliyatı nasıl yapılır?
Laparoskopi ameliyatında hastaya genel anestezi uygulanır. Ameliyat öncesinde hastaya rutin tetkikler yapılır. Bu tetkikler şunlardır:
- Kan sayımı
- İdrar tahlili
- Üre tahlili
- Şeker kontrolü
- Akciğer grafisi

Hastanın anestezi almasında bir sakınca görülmezse anestezi uzmanı tarafından hastaya anestezi uygulanır ve hasta ameliyata alınır. Hastanın göbek altı bölgesinden küçük bir iğne yardımı ile hastanın karnı gazla şişirilir. Karın şiştikten sonra trokar denilen yaklaşık 1 cm genişliğindeki alet karnın içine sokulur. 

Laparoskopi ameliyatı yapılırken hastanın karnına sokulan trokarın içinden teleskop geçirilerek karın içinin görüntülenmesi sağlanır. Ameliyat açılan deliklerden tamamlanır. 

Yapılacak ameliyatın türüne göre farklı teknikler uygulanabilir. Örneğin mide fıtığı ameliyatı gerçekleştiriliyorsa midede bulunan açıklığın daraltılmasına yönelik işlem uygulanır. 

Laparokopik cerrahinin uygulama alanları

Laparoskopi yardımı ile apandisit ve mide fıtığı ameliyatı yapılabilir, kasık fıtıkları düzeltilebilir, iltihaplı safra kesesi çıkartılabilir, mide ya da bağırsak delinmesi dikişlerle kapatılabilir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat