Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kuş gribi nasıl bulaşır?

448
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kuş gribi nasıl bulaşır?

Kuş gribi insan gribi gibi solunum yoluyla bulaşır. Ancak bulaştıran genel olarak insan ve kanatlı hayvanlarda burun, boğaz akıntısı veya dışkıya temas veya solunma yollarıdır. 


Sadece öksürme, hapşurma yoluyla havaya bulaşan virüslerden değil, hasta olan kümes hayvanlarının burun, ağız sekresyonlarına ve dışkılarına elle temas da bulaşmaya neden olur. Havaya karışmış olan toz zerreciklerinin içindeki virüslerin burun yoluyla ağızdan akciğerlere ulaşmasıdır. 

Kuş gribi insanlara kolay geçmez. İnsandan insana bulaşması da çok zordur. Ama kümes hayvanları arasında geçiş çok kolaydır. Neden olarak geçmediği net olarak bilinmez. Kuşlardaki grip virüsünün çeşitliliği çok fazla iken insanlardaki grip virüsünün çeşitliliği sınırlıdır. Kuş gribi virüsü kümes hayvanları arasında çok hızlı bulaşır. Dışkı içerisinde bulunan 1 gramlık virüs bir milyon kümes hayvanını hasta edebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat