Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtajdan sonra ne gibi sorunlar yaşanabilir?

28,366
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtajdan sonra ne gibi sorunlar yaşanabilir?

Kürtajdan sonra oluşabilecek komplikasyonlar arasında en sıklıkla rastlanabilecek şeyler, enfeksiyon olabilir. Bu enfeksiyonu engellemek için mutlaka hastaya işlemden sonra antibiyotik verilir ve hastanın içmesi tavsiye edilir. 

Bunun dışında beklenmeyen kanama beklenilen bir olaydır ama âdet kanamasından daha fazla bir kanama olamaması gerekiyor. Eğer âdet kanamasından daha fazla bir kanama oluşmuşsa o zaman içeride parça kaldı anlamına gelir. Mutlaka doktora o 1 haftalık süreçten daha önce gelip o işlemin yenilenmesi gerekebilir. 

Bunun dışında rahim delinmesi dediğimiz artık çok azalan bir komplikasyon yine gündemde olabilir. Rahim delinmesi olayı eskiden metal veya küret dediğimiz aletlerle yapılırken daha sert bir işlemdi. O yüzden daha sık rastlanıyordu. Artık plastik kanülleri kullandığımız için rahim delinme olayına çok az rastlanmaktadır.

Bunun dışında eğer rahim içerisindeki endemetrium tabakası aşırı miktarda kazınmış, aspre edilmiş veya sayı olarak kişinin kürtaj sayısı fazla olmuşsa rahim içerisindeki bu tabakanın incelmesine bağlı olarak rahim içerisinde bir yapışıklık oluşabilir. Bu yapışıklığın sonucunda da hasta 1 ay veya 45 gün sonra adetini göremez. Bu aşerman dediğimiz bir sendromdur. Bununda ilaçlı film çekilerek o yapışıklığın görülmesi tehşisi koymaya yeterlidir. Bununla ilgili yapılacak iş mutlaka cerrahidir. Stereoskopi o yapışıklığın açılması ve hastaya ağızdan ilaç verilerek rahim içi duvarının tekrar kalınlaştırılması mümkündür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat