Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kurbağa prens masalında neler anlatılıyor?

541
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kurbağa prens masalında neler anlatılıyor?

Bir zamanlar ülkenin birinde, altın topuyla oynamayı çok seven bir prenses varmış. Sarayın yakınındaki gölün kıyısında gene altın topuyla oynarken, topu göle düşmüş. Kız üzüntüyle ağlarken, küçük bir kurbağa gelmiş, "Benimle arkadaş olursan; yemeğini paylaşmaya, geceleri yatağında yatırmaya söz verirsen, topunu gölden çıkartırım" demiş. Kız da hemen kabul etmiş ama kurbağa topu verir vermez, teşekkür bile etmeden koşarak yanından uzaklaşıp saraya dönmüş.

Akşamleyin kraliyet ailesi sofraya oturmuş. Tam yemeğe başlayacakları sırada kapıdan bir vıraklama sesi gelmiş. Küçük prenses duymazdan gelmeye çalışmış. Ama kral meraklanmış. "Kimdir o?" diye sormuş. Prenses bunun üzerine kurbağaya verdiği sözü babasına anlatmış. "Verilen söz tutulmalıdır kızım," demiş babası ve prensesin suratını asmasına aldırmadan kurbağayı sofraya davet etmiş. Prenses suratını ekşite ekşite kurbağayla aynı tabaktan yemek yemiş. 

Yemekten sonra prenses daha fazla kurbağanın yanında durmamak için, "Çok uykum geldi," diyerek tek başına yatağına yönelmiş. Kurbağa hemen, "Benimle yatacağına söz vermiştin," diye vıraklamış. Kral kızına, "Sözünü tutmalısın. İhtiyacın varken sana yardım eden birine arkanı dönmek doğru değildir," demiş. Prenses mecburen kurbağayı yanına alıp odasına götürmüş ama bir köşeye bırakmış. Kurbağa bu duruma itiraz etmiş, "Beni yatağına almazsan babana söylerim," demiş. Prenses, söylenerek onu yatağına yatırmış. 

Tam kendisi de yanına yatacağı sırada kurbağanın hıçkırarak ağladığını duymuş. Sebebini sormuş. Kurbağa, "Benim tek istediğim bir arkadaştı. Ama sen beni hiç sevmedin. En iyisi ben göle geri döneyim, seni daha fazla rahatsız etmeyeyim," demiş. Bunun üzerine prenses çok üzülmüş, "Ben senin arkadaşın olurum? diyerek, kurbağanın küçük yeşil yanağını öpmüş, "İyi geceler" dilemiş. 

Tam o sırada kurbağa yakışıklı bir prense dönüşmüş. "Korkma," diyerek gülümsemiş. "Bir cadı beni kurbağa yapmıştı ve bu büyüyü ancak bir prensesin öpücüğü bozabilirdi. Umarım arkadaş olabiliriz," demiş. Gerçekten de kurbağa prens ve prenses çok iyi arkadaş olmuşlar ve bir süre sonra da evlenmişler. 

Grimm Kardeşler tarafından yazılan bu masal, kadınların etken konumda olduğu, öpücüğüyle büyüyü bozan kurtarıcı pozisyonunda olduğu ender klasik masallardandır. Verilen sözün tutulmasının önemi anlatılmaktadır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat