Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kuran'da harflerin ağızdan ve boğazdan çıkış yerleri nasıldır?

12,490
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kuran'da harflerin ağızdan ve boğazdan çıkış yerleri nasıldır?

Kuran'da harflerin seslendirilmesine ya da okunuşuna mahreç denir. Kuran okurken yani Arapça okurken her harf olması gerektiği şekilde okunmalıdır. Arapça'da sesler farklı tekniklerle seslendirilir. Bunların bazıları Türkçe harflerin okunuşuna benzese de bazı sesler Türkçe'de bulunmaz. 


Arapça'da bazı sesler gırtlaktan çıkarken bazı harfler dilin azı dişlerine yaslanarak söylenmesi ile farklı bir şekilde çıkar. Arapça'da dil dişlere yaslanarak peltek şekilde okunan harfler de vardır. 

Mesela Tükçe'de tek bir "S" sesi varken Arapça'da "S" sesine benzer 3 farklı ses vardır. Bu seslerin farklılıklarını belirtmek içinde harfin doğru şekilde okunmasını gerektirir.

Arapça'da harfleri doğru seslendirmek çok önemlidir. Çünkü bir kelimedeki bir harfi yanlış seslendirmek kelimenin anlamını tamamen zıt ya da çelişkili bir anlama gelecek şekilde değiştirebilir.

Harflerin yanına ya da üstüne gelen bazı simgelerde oradaki harfin kısa ve hızlı mı yoksa uzun ve vurgulu mu okunacağını belirtir. Videoyu izleyerek konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat