Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kuran okumayı öğrenmeye nereden başlamalıyız?

14,028
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kuran okumayı öğrenmeye nereden başlamalıyız?

Kuran-ı Kerim okumayı öğrenmek için öncelikle Arap alfabesini öğrenmek gerekir. Kuran Kursu öğrencileri ilk olarak Arap alfabesini öğrenir. Arap alfabesi Türkçe'ye göre farklı bir yapıdadır. Türkçe'de olan bazı sesler Arapça'da yoktur. Arapça'da olan bazı harfler de Türkçe'de bulunmaz. 


Arapça lam elif dahil 29 harften oluşan bir alfabeye sahiptir. Sağdan sola yazılır ve sağdan sola okunur. Kuran okumak için harflerin ve bunların nasıl okunduğunu öğrenmek gerekir. 

Arap alfabesindeki harfler sessizdir. Sessiz harflerin okunabilmesi için sesli harflere ihtiyaç vardır ve Hareke adı verilen bazı işaretler harfferin üstüne ya da altına konularak harfin hangi sesle okunacağını belirtir. 


Kişi yeterince zaman ve emek harcarsa 5-6 gün içinde Kuran okumayı öğrenmeye yavaş yavaş başlayabilir. Elbette çok farklı bir alfabe ve dil olduğu için kişi başlarda zorlanabilir ancak iyi bir motivasyon ile bunun üstesinden gelebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat