Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küme tipi baş ağrısının nedenleri nelerdir?

3,064
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küme tipi baş ağrısının nedenleri nelerdir?

Küme baş ağrısı atakları, adı üstünde küme tarzında gelen ataklardır. Başın özellikle bir kısmında, şakaklarda, göz ve çevresinde gerçekleşir. Ağrı genellikle kişide hep aynı yerde olur. Ağrının başlaması ile zirveye ulaşması arasında saniyeler vardır.

Küme baş ağrısı başın bir tarafında, göz ve şakaklarda, damarların genişlemesi, oradaki kan devir daiminin bozulması ile çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Küme baş ağrısının nedeni oradaki damar kontrolünü sağlayan otonom sinir sisteminin altüst olmasıdır. Otonom sinir sistemini altüst eden neden ise diş çene kompleksindedir. Diş ve çene kompleksindeki problemler, bir diş çürüğü, eksik yapılmış kanal tedavisi, 20 yaş dişi gibi durumların oluşturduğu olumsuz uyaranlar bulunduğu taraftaki sigortayı attırır. Bunu evinizdeki bozuk bir elektronik aletin sigortayı attırması olarak düşünebilirsiniz. 

Diş çene kompleksindeki problemler nasıl oluyor da küme baş ağrısına neden oluyor derseniz, genetik olarak buna yatkın, hassas insanlarda bu durum meydana geliyor. Hepimizin dişinde bir sorun olabiliyor. Ancak buna genetik olarak yatkın kişilerde, oradaki elektrik kaçakları, sorunlu yerler arada sigortayı attırıyor. Küme baş ağrısının nedeni diş çene kompleksindedir. 

Küme baş ağrısı 20 - 40 yaş arası genç erkek hastalığıdır denir çünkü çoğunlukla 20'li yaşlarda başlar ve 20 yaş dişleri çıkarken sorun yaratır. Onun oluşturduğu elektrik kaçağından oluşur. 20 yaş dişleri çok erken çürüyüp çekildiği için o dişler çekildikten sonra şanslı kişilerde küme baş ağrısı tamamen sonlanır. Eğer hasta şanssız ise, o bölgedeki diğer sorunlu dişler, çürükler, eksik kanal tedavileri nedeniyle küme baş ağrısı devam eder. Küme baş ağrısı çeken hastaların çoğu bu ağrılarını çözmek için diş hekimlerine başvurur. Sanki dişlerini çektirseler ağrı geçecek gibi hissederler. Bu nedenle diş çene kompleksindeki bağlantı çok nettir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat