Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küme tipi baş ağrısı olanlar evde neler yapılabilir?

5,426
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küme tipi baş ağrısı olanlar evde neler yapılabilir?

Küme baş ağrısında evde yapılacak şeyler önemlidir. Çünkü o kadar şiddetli ve aniden başlayan, saniyeler için zirve noktasına ulaşan, 20 dakika, 45 dakika kadar süren bir baş ağrısıdır ki, zaten bu sürede hastaneye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte hastanede yapılacak ağrı kesiciler, iğneler küme baş ağrısında işe yaramaz. Morfin verseniz bile işe yaramaz. Çünkü küme tipi baş ağrısında ağrının olduğu bölgelerde damarlar genişlemiş, kan devri bozulmuştur ve oraya yeterince oksijen gitmiyordur. Oksijen gitmediğinden doku ölüyorum diyerek canhıraş bir şekilde ağlıyordur. Yapılacak en önemli şey oksijen almaktır. 

Soluduğunuz havadaki oksijeni çok yüksek alırsanız kandaki oksijen oranı yükseldiği için oraya kan az gitse de, oradaki doku kendini çabuk toplar. Zaten küme tipi baş ağrısı olan hastalar atak sırasında farkında olmadan cam açarlar, kendilerini dışarı atarlar, oksijen alma ihtiyacı duyarlar. 

Küme baş ağrımız varsa hemen bir oksijen tüpü edinebiliriz. Hatta bunu bilen hastaların çoğunun arabasında, işyerinde, evinde birer tane oksijen tüpü vardır. Oksijen tüplerinin büyükleri ve küçükleri vardır. Küçükleri bir gün, iki gün, birkaç atak yetebilir. 

Ağrı başladığında yüksek oksijen almalısınız. Oksijeni hastanelerde 3 - 4 litreden açarlar, ancak sizin ihtiyacınız olan oksijen miktarı 8, 10, 12, 14'tür. Oksijenin geldiğini hissedene kadar açmanız gerekir. Oksijeni ağrı azalmaya başladığında yavaş yavaş kısmaya başlarız. 

Küme tipi baş ağrısında kimileri buz uygular, kimileri de sıcak su tutar. Hangisi size daha iyi geliyorsa, deneyip onu uygulayabilirsiniz. Buz, damarları büzdüğü için işe yarar; sıcak su da kan dolaşımını artırdığı için.Küme baş ağrısında amacımız savaş alanına dönen alanı toparlamak, oksijeni verip damarları açmak, kan dolaşımını artırmak ve oranın bir an evvel düzenlenmesine yardımcı olmaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat