Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küme tipi baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

11,806
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küme tipi baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Küme tipi baş ağrısı için dünyada çok yaygın olarak kullanılan ilaçlar vardır ancak küme baş ağrısı ilaçlar ile tedavi edilmez. Sadece bazıları ile atak biraz baskılanabilir, şiddeti düşürülebilir. 

Normalde küme baş ağrısı migren ile aynı grupta yer alır. Migrende de şakaktaki damarlar genişler, küme baş ağrısında da. Ancak migren ilaçları küme baş ağrısına fayda etmez. 

Küme tipi baş ağrısını tedavi etmek için olmasa da ağrıyı baskılamak için doktorunuzun önereceği tansiyon ve romatizma ilaçları kullanabilirsiniz. Bunun dışında ruh halini düzenlemek için lityum türü bir ilaç kullanılabilir. Bu ilaçların bazı hastalarda kısmi olarak ağrı baskılayıcı özelliği vardır. Küme baş ağrısını tedavi etmez ancak biraz daha yumuşak geçmesini sağlar. Bir de atak geldiğinde ağrıyı kesmek için yapılan tedaviler vardır. Ağrı kesiciler işe yaramaz ancak migrende kullanılan bazı damar büzücü ilaçlar atağın biraz daha yumuşak geçmesini sağlayabilir. 

Küme baş ağrısının ilaçla tedavisinde dikkat edilecek iki konu vardır. Migren hastalığı için kullanılan ilaçları kullandığınızda tüm hastaların orta düşüncesi atağın ötelenmesidir. İlaçlar atağı keser, ancak birkaç saat sonra atak yeniden gelir. Hastaların ortak dili bu yöndedir. Bu, atakların sıklığını artırır. 

Küme baş ağrısı olanların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise kortizon tedavisidir. Küme baş ağrılarında kortizonu çok sıkışınca kullanan hekimler vardır. Ama baştan itibaren tedavi için kortizon kullanan hekimler de vardır. 

Küme baş ağrısı tedavisinde kortizon tedavisinden kaçınmak gerekir. Kısa vadede yüz güldürür ancak uzun dönemde, yılda sadece 1 - 2 ay olan küme baş ağrısının tüm yıla yayılmasına yol açar ve daha sonra kortizona bağımlı hale gelirsiniz. Kortizon tedavisi ritmik olan küme baş ağrısının kronik hale gelmesine yol açar.

Küme tip baş ağrısı tedavisi

Küme baş ağrıları, diş-çene kompleksine bağlı gelişen baş ağrılarıdır. Bu anlamda tek tedavisi diş - çene kompleksidir. Çünkü küme baş ağrısının asıl nedeni dişlerdeki olumsuz uyaranlardır. 

Küme baş ağrısını diş hekimi ile çözerken, profesyonel, çok özel bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Alanındaki çok iyi uzmanlarla, mümkünse bir ekip ile, ağrıyı yönetecek bir hekim, dolgu için ayrı uzman, gerekirse kanal için ayrı uzman, diş çene kompleksi, gnatoloji çalışması yapmış, diş sıkmaları için ayrı uzmandan oluşan bir ekip ile küme baş ağrısı tedavi edilebilir. 

Çok iyi bir diş çene kompleksi çalışması ile küme tipi baş ağrısından tamamen kurtulabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat