Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küme tipi baş ağrısı kimlerde görülür?

4,295
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küme tipi baş ağrısı kimlerde görülür?

Küme baş ağrısı 20 - 40 yaş genç erkek hastalığı olarak tanımlanır. Gerçekten de bu yaş grubu erkekte çok görülür. Kadınlarda da görülür ancak daha nadirdir. 40 yaş üzerindeki erkeklerde de görülse de genelde 20'li yaşardaki erkeklerde daha sık görülmektedir. İleri yaşlarda azalır. 40 - 50 yaş üstünde bir erkekte küme tipi baş ağrısı görürseniz genelde bu kişilerin geçmişinde, 20'li yaşlarında bu ağrı mevcuttur. Ağrı yeni başlamamıştır.  

Hastalarda dikkat çeken bir özellik, eğer 35 yaş üstündeki bir erkekte küme baş ağrısı yeni başlamışsa, seyri daha kötü olur. Küme tip baş ağrısı kadınlarda 7-8 erkeğe 1 kadın olacak şekilde bir oranda küme tipi baş ağrısı görülür. 

Migren ile küme tipi baş ağrısı aynı grupta ağrılardır. Migren kadınlarda çok görülürken, erkeklerde küme tipi baş ağrısı daha çok görülür. Kadınlarda küme baş ağrısı özellikle 25 üzerinde ortaya çıktığında onun da seyri daha kötü olur. 

Çocuklarda küme tipi baş ağrısı pek görülmez. En erken görülme yaşı 11 - 12 olabilir. Asıl olarak daha sonra ortaya çıkar. Bu, biraz da küme baş ağrısının nedeni ile ilgili bir durumdur. 

Küme baş ağrısının 60 yaş ve üzerinde başlaması pek olağan değildir. Eğer ileri yaş erkekte çok şiddetli, tek taraflı, şakakta gözde ağrı başlıyorsa temporal arterit (TA) akla gelmelidir. Küme baş ağrısı olur ve geçer, hastaya zarar vermez ancak temporal arterit özellikle ciddi tedavi isteyen, tedavi edilmezse ciddi anlamda hastaya zarar verebilecek bir hastalıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat