Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küme baş ağrısı atağı nasıl gerçekleşir?

2,244
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küme baş ağrısı atağı nasıl gerçekleşir?

Küme baş ağrısı atakları, adı üstünde küme tarzında gelen ataklardır. Başın özellikle bir kısmında, şakaklarda, göz ve çevresinde gerçekleşir. Ağrı genellikle kişide hep aynı yerde olur. Ağrının başlaması ile zirveye ulaşması arasında saniyeler vardır. 

Küme tipi baş ağrısında baş ağrıları yılın belli bir döneminde, genelde mevsim geçişlerinde, ilkbahar veya sonbahar aylarında 1 ay, 2 ay, kimi zaman 2,5 ay boyunca küme tarzında gelir. Genellikle her gün gelir, kimi zaman günaşırı olur. Günün belli bir saatinde, genellikle gece yattıktan birkaç saat sonra uyandıran ağrılar şeklindedir veya gün içerisinde her gün sabah saat 10 civarında olabilir. Böyle ritmik şekilde, belli bir düzende başlar; küme ve demet tarzında 1,5 ay kadar sürer ve sonlandır. Bundan sonra 10 ay, 11 ay hiç küme ağrısı olmaz ancak yıldönümü geldiğinde tekrar küme baş ağrısı atakları başlar. Atakların bir diğer özelliği çok uzun sürmemesidir. Genellikle 20 dakika, yarım saat kadar sürer. 1 saati çok aşan ağrılar oluşmaz. Ancak çok nadiren de olsa 2 - 3 saat süren küme baş ağrısı atakları da vardır. 

Küme baş ağrısı atakları genellikle günde 1 atak şeklinde gelir. Yine çok nadir olarak 2 - 3 atağa kadar çıkabilen küme baş ağrısı atakları da olabilir. Küme baş ağrısı atakları ile ilgili en temel nokta kişiye göre belli bir ritm içerisinde oluşmasıdır. Ağrıların bir diğer özelliği ise çok şiddetli olmasıdır. Bu şiddetteki bir baş ağrısı migren gibi tüm gün sürseydi dayanılmaz olurdu. Ancak küme tipi baş ağrısında ataklar belli bir süre içinde geçer, çok uzun saatler sürmez. Ancak bu ağrılar aynı zamanda "intihar ettirecek baş ağrısı" olarak da adlandırılacak kadar da şiddetlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat