Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Külkedisi nasıl bir masal?

335
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Külkedisi nasıl bir masal?

Bir zamanlar güzeller güzeli bir kız varmış. Annesi ölünce babası yeniden evlenmiş. Üvey annesi de ilk evliliğinden olan çirkin mi çirkin iki kızıyla birlikte gelip, eve yerleşmiş. Bunlar, kızın güzelliğini kıskanmışlar. Bu yüzden ona kardeşleri gibi davranmak yerine odasına sahip çıkıp, tavan arasına atmışlar. Evin bütün işlerini yaptırdıkları gibi sürekli aşağılamaya, alay etmeye başlamışlar. Kızcağızın akşamları soğuktan üşüyen ellerini sönmekte olan mangalın küllerine doğru tutup ısınmaya çalışmasıyla bile dalga geçerek, ona 'Külkedisi' adını takmışlar. 

Bir gün evin bütün kızlarına sarayda verilecek balo için davetiye gelmiş. Prens bu davette evleneceği eşini seçecekmiş. Üvey anne ve kızları günlerce hazırlandıktan sonra takıp takıştırıp baloya gitmişler. Külkedisi'ni ise evde bırakmışlar. Herkes gittikten sonra Külkedisi mutfakta oturmuş ağlarken, yanında bir kadın belirmiş. "Ben senin peri annenim, üzüntüne dayanamadım geldim. O baloya gideceksin, hem de en güzel kızı olacaksın," demiş. 

Peri anne sihirli değneğiyle balkabağını faytona, yakaladıkları fareleri ata, sıçanı da arabacıya dönüştürmüş. Ardından sıra Külkedisi'ne gelmiş. Perinin değneğiyle dokunmasıyla, Külkedisi'nin yırtık pırtık giysileri harika bir elbiseye dönüvermiş, ayağında da camdan ayakkabılar parlıyormuş. "Yalnız çok önemli bir şey var," demiş Peri. "Gece yarısına kadar eve dönmelisin. Saat on ikide elbisen tekrar eski haline, faytonun balkabağına, atların fareye dönüşecek."

O gece Külkedisi balonun yıldızı olmuş. Herkes güzelliğini, şıklığını, zarifliğini konuşmuş. Prens görür görmez âşık olmuş, gece boyunca sadece onunla dans etmiş. Baloda zaman su gibi akıp geçmiş, Külkedisi saatin gece yarısına yaklaştığını son anda fark etmiş. Apar topar salondan ayrılıp koşmaya başlamış. Tabii prens de peşinden koşmuş ama yetişememiş. Sadece Külkedisi'nin sarayın merdivenlerinden inerken ayağından çıkan camdan ayakkabısının tekini bulabilmiş. Saat tam on ikide perinin sihri bozulmuş ve her şey eski haline dönmüş. 

Prens yemeden içmeden kesilmiş, âşık olduğu kızı sormuş soruşturmuş ama tanıyan kimseyi bulamamış. Bu sefer elinde ondan kalan tek şey olan, camdan ayakkabısından ona ulaşabileceği aklına gelmiş. Prens ev ev dolaşarak, ayakkabıyı bütün genç kızlara denetmeye başlamış.

Sonunda Külkedisi'nin evinin de kapısını çalmış. Üvey kardeşleri ayakkabıyı denemiş ama ayaklarına girmemiş bile. Prens üzüntü içinde oradan ayrılacağı sırada evin hizmetçisinin güzelliği dikkatini çekmiş. "Hanımefendi, bir de siz dener misiniz?" demiş. Üvey kardeşleri hemen itiraz etmiş ama prens onları dinlemeyerek ayakkabıyı uzatmış. Tabii ayakkabı Külkedisi'nin ayağına kalıp gibi oturmuş. Prens, onun baloda dans ettiği kız olduğunu anlamış, hemen önünde diz çöküp evlenme teklif etmiş. Külkedisi ve prens sonsuza kadar mutlu yaşamışlar. 

Külkedisi aslında 9. yüzyıldan kalma eski bir Çin masalıdır ama sadece Avrupa'da 550'yi aşkın değişik biçimde anlatılmaktadır. Hatta Bin Bir Gece Masalları'nda bile yer almaktadır ama orada ayakkabı yerine daha Doğulu bir obje olan halhal kullanılmıştır. Günümüzde en bilinen ve yaygın olarak anlatılanı Fransız yazar Charles Perrault (Şarl Peru) tarafından uyarlanmış olan versiyonudur. İyilerin daima kazanacağı kötülerinse kaybedeceği anlatılmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat