Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kulak çınlaması nedir?

100,392
kişi izledi
Puan: 4.70 / 5
Kulak çınlaması nedir?
Tinitus, objektif ya da sübjektif olmak üzere iki türlü olabilir. Sübjektif, kişinin kendisinin duyduğu çınlamadır. Objektif ise kulakta tümör, damar genişlemesi, orta kulak sorunları gibi organik nedenlere bağlı olarak beliren çınlamadır ve başkası tarafından da duyulabilir. İkisinin de tedavisi farklıdır.

Objektif kulak çınlamasında nedene bağlı tedavi yapılması gerekir. Örneğin orta kulaktaki damar genişlemeleri buradan geçen kan akışının hızıyla ilgili olarak çınlamaya neden oluyorsa, bu cerrahi bir müdahale ile düzeltilebilir. Tümör varsa bu da yine ameliyatla çözümlenebilir. Orta kulakta kanama ya da kemiklerin kireçlenmesi gibi sorunlarda da cerrahi tedaviye ihtiyaç vardır.

Sübjektif tinitus en yaygın olan kulak çınlaması çeşididir. Kişinin duymasında sorun oluşur ve sadece kendisi ses duyar. Kişi değişik frekanslarda sesler duyar. Çınlaması olanlar bu sesleri, böcek vızıltısı, Ağustos böceği sesi, televizyon kapandığında çıkan ses gibi şekillerde tanımlarlar. Bazen ikili sesler duyduklarını ifade edebilirler.

Her iki kulakta çınlama
Kulak çınlaması tek taraflı olabilir ya da her iki kulakta da görülebilir. Kulak çınlamasına kulak dışı pek çok faktör de neden olabilir. Bu sebeple kulak çınlaması geniş yelpazede değerlendirilmesi gereken bir sorundur.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat