Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küçük yaşta yabancı dil öğrenmek daha mı kolay?

560
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küçük yaşta yabancı dil öğrenmek daha mı kolay?

Bir dil bir insan. Sıklıkla duyduğumuz bu  deyiş günümüzde farklı anlamları barındırmaya başladı. Artık bir dil bilmek daha iyi bir gelecek anlamını taşıyor.  Bu da doğal olarak dil eğitimi konusunda hem eğitim kurumlarını hem de anne ve babaları daha hırslı hale getiriyor. Anne babalar kendi olumsuz deneyimlerinden yol  çıktıkları için, çocuklarının yabancı dil öğrenmesinde olabildiğince farklı yollar deneyip, hırslarını bu konuda ne yazık ki dizginleyemiyorlar. 

Konuyu sadece bir başka dili öğrenme olarak almamamız gerekiyor. Harvard Üniversitesi?nde yapılan araştırmalar sonucunda, başka dilleri öğrenmenin genç beyinlerdeki eleştirel düşünme becerisini, yaratıcılığı ve zihinsel esnekliği arttırdığı doğrulanmıştır. Çünkü bir başka dili öğrenme, sadece dilbilimsel değil bilişsel bir etkinliktir aynı zamanda. 

Öncelikle çocukların dili nasıl öğrendiklerine bakalım. çocuklar dili iki yolla öğrenir:
1. Eşzamanlı olarak 
2. Erdışık olarak

1. Eşzamanlı öğrenme
3 yaş altı çocuklar iki dille aynı anda karşı karşıya kaldıklarında gerçekleşir. Bu, evde iki dilin konuşulduğu ortamlarda ya da evde bir dil, okulda başka bir dil kullanıldığı zaman gerçekleşir. 6 aylıktan olmadan, eşzamanlı öğrenebilecekleri bir ortam varsa, çocuklar iki dili de aynı hızla öğrenir. Bunun nedeni, çocuklar duydukları her bir dil için beyinlerinde ayrı ama aynı güçte iki dil sistemi kurarlar. Sistemlerin birbirinden ayrı hareket etmesi çocuğun kafası karışmadan öğrenmesine yardımcı olur. Aslında her bir dil için beyninde oluşturduğu yol, Türkçe için oluşturduğundan farklı değildir. 

6 aylıkken çocuk diller arasındaki farkı fark etmeye başlar. Duyduğu dillerden bir tanesini tercih etmeye meyil sık rastlanan bir durumdur.  Bu nedenle mümkün olduğunca aynı oranda her iki dille de karşı karşıya gelmesi gerekir. 

2. Ardışık öğrenme
Önce bir dili öğrenip, ondan sonra ikinci dille karşı karşıya gelmektir. Aslında ülkemizdeki öğrencilerin dil öğrenme biçimi de budur. Ardışık öğrenme, eşzamanlı öğrenmeden farklı olarak her yaşta gerçekleşebilir. Ancak yine araştırma sonuçlarına göre, en verimli öğrenme 7 yaş öncesinde olur. Özellikle okul öncesi gruplarda, 3 yaş döneminin en verimli dönem olduğu belirtilir. 

Çocuk, ardışık öğrenme sürecinde 4 ana dönemden geçer: 
1. Evdeki dili kullanma: İlk günlerde karşısındaki anlamasa da çocuk kendi dilini konuşmakta ısrarcıdır.
2. Sessiz dönem: Anadilinin işe yaramadığını fark ettiğinde sessiz dönem başlar. Ağzından neredeyse tek bir söz bile çıkmaz. Sözsüz- hareketle iletişimi tercih eder. Çocuk ne kadar küçükse bu dönem o kadar uzun sürebilir. 
3. Kısa cümlelerle konuşma: Çocuk birkaç sözcükle idare edebilir. Karşısındakinin sözlerini tekrarlar. 
4. Üretken dönem: Kendi düşüncelerini iletmeye hazırdır. Basit cümlelerle başlar. Dilbilgisini yanlış kullanılabilir. Ancak durum zamanla düzelir. 

Bu davranışların birini, bazılarını ya da hepsini gösteren bir çocuğunuz varsa paniğe gerek yoktur Hepsi de yaygın davranışlardır.

Neden küçük yaşta dil öğreniminde bu kadar ısrar var?

Çünkü:
- Çocukların oyunla öğrenme zamanları vardır.
- Beyinleri henüz somut gerçeklerle depolanmamıştır.
- Kendilerinin farkında değillerdir.
- Utanma duygusuna kapılmadan yeni bir dili deneyebilirler.

Ayrıca Dryden ve Vos'a göre beyinde öğrenmeye giden 6 yol vardır ve bu yollar çocuk tarafından çok erken yaşta oluşturulur. Bir başka deyişle her çocuk kendi yollarını kendisi yapar; görerek, duyarak, tadarak, dokunarak, koklayarak ve yaparak.

Çift veya daha fazla dili bilen çocukların:
- Analitik düşünme yetenekleri
- Kavram oluşturma becerileri
- Bilişsel esneklikleri
- Metalinguistik becerileri
daha güçlüdür ve bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

İki veya daha çok dilin gelişiminde gerekli olan şeyin, anne babanın bilinçli çabasıyla birlikte bu gerçeklerin farkındalığını gösteren bir eğitim programı olduğunu söyleyebiliriz. 

Uyum. Anahtar sözcük budur. Beklentileriniz ve okul programı arasında tam bir uyum olmalıdır. Çocuğunuzun gerçekten ikinci ve hatta üçüncü dili kullanabilmesi gibi bir hayaliniz varsa, okul seçiminde daha özenli olmak zorundasınız. Dili öğretmeye çalışmak yerine öğrencinin bilişsel becerilerini geliştirecek, onun dili kullanarak edinmesini  sağlayacak bir eğitim anlayışına sahip okullar, sizler için iyi seçenekler olacaktır. 

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat