Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik böbrek yetmezliği kimlerde görülür?

1,797
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kronik böbrek yetmezliği kimlerde görülür?

Kronik böbrek yetmezliğini doğuştan olan kişiler bile vardır. Böbrekte çalışan ünitelerin az olması, nefronofitizis (eksik nefron sayısı) doğuştan olabilir.

Prematüre doğan bebeklerde ileri yaşlarda tansiyon sorunu görüldüğünde fark edilmiştir ki, prematüre bebeklerde, normal doğan bebeklere göre böbrek cisimcik sayısı daha azdır. 

Böbrek yetersizliği ile dünyaya gelmek mümkün olduğu gibi, hidronefroz ile de dünyaya gelmek mümkündür. Yani daha anne karnındayken bile çocuğun böbreği görülebilir ve burada önlem alınabilir. Bunun için çocuk nefrolojisi alanından uzmanlara danışmak gerekiyor.

İleri yaşlarda, özellikle erişkin çağlarda en çok rastladığımız, genetik olarak aileden gelmiş yüksek tansiyonun veya böbreği tutan ve göze de etki eder cinste olan şeker hastalığında da böbrek hastalığı görülür. Bu tür böbrek yetersizliğine diyabetik nefropati adı verilir ve böbrek hastalığının en önemli nedenlerinden biridir ancak damarlara hasar veren her türlü hastalık da kişiyi böbrek yetersizliğine götürebilir.

Çocuklukta ortaya çıkan ve insülin desteğine ihtiyaç duyulan tip 1 diyabet %30-40 oranında böbrek hastalığına yol açabilir.

Böbrek cisimcik hastalıklarınin tümü, az ya da çok, böbrek yetersizliği ile sonuçlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat