Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

12,618
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

Kronik böbrek yetmezliği, böbreğin işlevlerini durdurmasıdır. Böbrek aslında bir sürü sistemde yer alır. Örneğin yüksek tansiyon bir kronik böbrek yetersizliği belirtisi olabilir. 

Kronik böbrek yetmezliğinin teşhisinde idrar bulguları önemlidir. Halk ağzında protein kaçırması, böbrekte proteinin filtrelenmesi ve kandaki proteinin normalden artması kronik böbrek yetersizliği belirtilerinden biridir. Çünkü bu, normalde olmaması gereken bir durumdur. Protein böbrekten kaçıyorsa, idrarda kan varsa veya köpüklü idrar söz konusu ise bunlar böbrek yetersizliği belirtisi olabilir. Bu, erken dönem böbrek cisimcik hastalığı, glomerül anlamına geliyor olabilir. 

İdrarda kan olması, tansiyon gibi basit bir sebep, yüksek tansiyon belirtisi olabileceği gibi, ciddi bir damar hastalığının belirtisi de olabilir. 

Kişi idrardaki kanı fark etmeyebilir. Taş düşürürken böbreklerde hissedilen şiddetli ağrı, böbreklerde kronik iltihap yoksa böbrek yetersizliği anlamına gelmez

Ciltte kaşıntı, kansızlık, mide bulantısı, aşırı halsizlik, kilo artışı, vücutta şişlik böbrek yetmezliği belirtisi olabilir şeklinde bilgi bandı verebiliriz. 

Daha önce geceleri hiç idrara çıkmayan bir kişinin çok fazla sıvı tüketmemesine rağmen geceleri sık idrara çıkması böbrek yetersizliği belirtisi olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat