Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Korktuğumuzda hangi duaları okumalıyız?

2,160
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Korktuğumuzda hangi duaları okumalıyız?

Korktuğumuzda bazı duaları okuyabiliriz. Tabii ki korktuğumuzda, bizden daha güçlü olana meyil ederek ki buna kulluk diyoruz, bizden daha güçlü olan, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, samet olan Allah'e meyil etmek sureti ile giderebiliriz. Bu nedenle Allah'ın 99 ismi olarak sayılan güzel isimlerinden bir tanesi de Hafizdir ve korktuğunuz durumlarda Allahım beni koru anlamında Ya Hafiz diye tekrarlayabiliriz. Burada belli bir sayı verenler vardır ancak hiçbir adete sığdırılmaksızın, Ya Hafiz ismini korktuğunuz herhangi bir anda söyleyebilirsiniz. İkinci olarak, korkutuğunuz durumlarda Ayetel Kürsi duasını okuyabilirsiniz. Ayetel Kürsi'yi Hz. Muhammed de tavsiye eder ve İslami gelenekte 1400 yıldır devam eden, Bakara Suresi'nden ayetlerdir. 

Hatırlarsanız Hz. Muhammed, Mekke'den Medine'ye hicreti esnasında yatağında Hz. Ali'yi bırakarak bir yolculuğa Hz. Ebubekir ile çıkacağı anda müşfikler ona suikast düzenler. Bu suikast esnasında da her kabilede bir tane olmak üzere 12 genci ona saldırmak için tutuyorlar. Bu plan tutmuyor ancak Hz. Peygamber o evden suikastçilerin gözünün önünde çıkıyor. Bu çıkışı Allah bize Yasin Suresi'nin 9. ayetinde anlatıyor. Meali, "onların önünden korkmadan geçtin ve senin geçişin de onların gözünü kamaştırdı" şeklindedir. Hz. Peygamber bir avuç kumu olnarın yüzüne serperek onların gözünün kamaşmasını, dolayısıyla kendilerinin görünmemesini Allah'ın bir hikmeti, rahmeti olarak sağlıyor. Aynı metni, korktuğumuz herhangi bir esnada, neyden korkarsanız korkun, korktuğunuz anlarda Allah'ın içimizdeki korkuyu alması ve karşı tarafın gözünü kamaştırması, bize tesirini azaltması için Yasin Suresi'nin 9. ayetini okuyabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat