Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı neden saklanır?

6,434
kez izlendi
Puan: 3.66 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı neden saklanır?

Kordondan alınan kök hücreler özellikle kan ile ilgili hastalıklarda kemik iliği yerine kullanılabilir. Kordon kanının neden saklandığına dair bilgileri uzmanımızdan dinlemek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

 

İki tip kök hücre vardır. Bu hücreler embriyonik kök hücreler ve erişkin tipi kök hücreler. Embriyonik tipteki kök hücreler her türlü organa ve dokuya dönüşme potansiyeli gösterir. Erişkin tipi kök hücreler ise sadece alındıkları organların kök hücrelerine dönüşebilir. 

 

Göbek kordonundan alınan kanın da sadece kan hücrelerine dönüşme olasılığı vardır.

 

Kök hücrelerinin alındığı zaman ileride her türlü hastalığa karşı kullanılabileceği kamuoyunda oluşan yanlış bir kanıdır. Kordondan alınan kök hücreler sadece kanla ilgili hastalıklarda kemik iliği yerine kullanılabilir. Bunlar lösemi, lenfoma, kan kanseri gibi hastalıklardır. Bu tür hastalıkların dışında örneğin karaciğer yetmezliği, kalp yetmezliği, kanser, siroz gibi hastalıklarda kullanılma ihtimali yoktur.

 

Yenidoğanın göbek kordonundan alınan kordon kanındaki hücrelerin başka organların hücrelerine dönüşme potansiyelleri yoktur. Sadece kan hücrelerine dönüşme potansiyelleri vardır.

 

Kordon kanının saklanmasındaki amaç bebeğin ileride kemik iliği nakli gerektirecek bir hastalığa yakalanması durumunda kendine ait kök hücrelerin kullanılarak tedavi edilebilmesidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat