Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı kök hücrelerinin diğer kaynaklardan elde edilen kök hücrelerden farkı nedir?

10,293
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı kök hücrelerinin diğer kaynaklardan elde edilen kök hücrelerden farkı nedir?

Yetişkin kemik iliğinden kök hücre elde etmek için amaliyathanede genel anestezi altında işlemler gerçekleştirilir. Allojenik nakillerde bazı donörler anestezi almak istemeyebilir. Bu nedenle periferik kan kök hücre nakli erişkinlerde daha fazla tercih edilmektedir. Bu nakillerde de kök hücrelerin hastada yaptığı reaksiyon oranı daha fazladır. 

Oysa göbek kordonundaki kandan elde edilen kök hücreler yeni doğmuş bir bebeğin kök hücreleridir ve herhangi bir kimyasalla henüz karşılaşmamıştır. Yetişkin kök hücreleri ile kıyaslandığında çoğalma ve farklılaşma yetenekleri çok yüksektir. Bu işlemin anne ve bebek açısından herhangi bir risk taşımaması, olası bir hastalık durumunda tedavinin kemik iliği nakline göre daha kolay ve ucuz olması kordon kanının avantajıdır. Gerekli durumda çoğaltılması periferik kan kök hücrelerine nazaran daha kolay olmaktadır. 

Günümüzde, hastaların %70'ine uygun kemik iliği bulunamamaktadır. Oysa, göbek kordonundaki kandan elde edilen kök hücreler, eğer saklanmışsa, uyum problemini büyük oranda ortadan kalkmaktadır çünkü aile içinde doku uyumu şansı daha fazladır. Doğumda alınan kordon kanı ilerde bebeğin kendisi için gerekmese bile, anne, baba veya diğer kardeşlerden biri için de hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu nedenle birçok anne baba adayı, doğum sırasında bebeğinin kordon kanını saklamak istemektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat