Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı hangi koşullarda saklanır?

3,351
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı hangi koşullarda saklanır?

İleride olası bir kök hücre nakli için alınan kordon kanı doğumdan hemen sonra alınmalıdır. 

Kordon kanını almak için göbek kordonunun ortasına mandal (klemp) takılır ve kan pıhtılaşmayı önleyici madde içeren steril kan torbası içine alınır. Alınan kan ortalama 60-90 ml civarındadır. Toplanan kan en geç 36 saat içinde laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda kanın kalite kontrol testleri yapılır.

Bu testlerde kromozoma bağlı anomali, kök hücrelerin dondurulma-çözülme aşamasındaki yetenekleri, hastanın kök hücrelerine gereksinim olduğunda bağışıklık reaksiyonu, hastalığa sebep olabilecek virüsler, kök hücre sayısının yarar sağlayacak miktarda çoğaltma yeteneklerinin olup olmadığı araştırılır. 

Toplanan kan, azot tanklarında -190 derecede dondurularak saklanır. Türkiye?deki firmalar genellikle bu yöntemi kullanmaktadır.

Yurtdışında uygulanan başka bir yöntem ise kök hücrelerin ayrıştırılarak saklanmasıdır. Bu yöntem yatırım isteyen bir teknolojiyle mümkün olabiliyor.

Kordon kanı saklanmasındaki bu iki yöntem arasındaki fark çok fazla bilinmiyor. Çünkü kök hücre teknolojisi bugünün teknolojisi değil, ileride bir sorun çıktığında kullanılabilecek bir yöntemdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat