Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı alınırken tek bebekten alınması yeterli olur mu?

7,852
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı alınırken tek bebekten alınması yeterli olur mu?

Çift yumurta ikizinin rahim içinde kesin ayrımının yapılabilmesi bir kriter var o da bebeklerin cinsiyetinin ayrı olmasıdır. Tek yumurta ikizlerinde her zaman bebeklerin cinsiyeti aynıdır, çift yumurta ikizlerinde aynı da olabilir ayrı da olabilir. Bebeklerin kan grupları çift yumurta ikizlerinde ayrı veya aynı olabilir. Tek yumurta ikizlerinin kan grupları aynıdır. Bebeklerin cinsiyeti aynıysa tek yumurta mı çift yumurta mı olduklarının ayrımı doğum sonrasına kadar gecikebilir.

Kordon kanı kişiye özel, ona ait, onun genetiğini yansıtan bir kök hücre içeriyor. Çift yumurta ikizleri farklı genetik özellikler içeren bireyler olduğu için onların kordon kanlarının ayrı ayrı alınması lazım. Tek yumurta ikizleri ise teorik olarak aynı genetik yapıya sahip oldukları için ileride kordon kanı hücresi gerekirse aynı kök hücreyi ikisi de kullanabilir.

Tek yumurta ikizlerinin ender de olsa genetik yapıları birbirinden farklı olabiliyor. İmmünolojik özellikleri birbirinden farklı olduğu için ilerde kullanmak gerekirse bir kişiden alınan kan diğerine uymayabiliyor.

Kordon kanı alınırken en dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de kordon kanı miktarıdır.İkisi de aynı genetik yapıya sahip oldukları için genetik hastalık birinde ortaya çıkarsa diğerinde de çıkabilir. O zaman alınan kordon kanı miktarı, kök hücre sayısı yetersiz kalabilir. Bu nedenle tek yumurta ikizlerinde ve çift yumurta ikizlerinde eğer kordon kanı alınacaksa ikisinden de ayrı ayrı alınıp ve hangi bebeğe ait olduğu işaretlenerek saklanması lazım.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat