Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

339,390
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Tuvalet eğitimi köpek eve ilk girdiği dakikadan itibaren başlamalı. Bunun için 3 aylık aldıysanız 3 aylıkken, 5 aylık aldıysanız 5 aylıkken, ama köpek eve adım attığı gün tuvalet eğitimi başlıyor.

Sınırlarını bilmeli

Köpek sahibinin köpeğine mutlaka bir yer belirlemesi lazım. Bu yer evin içinde kafes şeklinde bir kulübe olabilir, yatak olabilir, evin bir köşesi olabilir. Eğer siz köpeğin yerini belirlemezseniz, bütün ev köpeğin olur.

Bütün evin köpeğin olmaması için köpeğe bir mekan belirleyeceksiniz. Eğer köpeğinizin aşıları tamamlanmamışsa, dışarıya çıkması sakıncalı ve yasaksa, önce gazete eğitiminden başlanmalı.

Bu eğitim için köpeğin bulunduğu alana yemeklerini, suyunu koyuyorsunuz ve etrafına gazeteleri seriyorsunuz. Kaldığı alanda tuvaletini yapacaksa ona gazeteden başka bir seçenek bırakmıyorsunuz. İlk yaptığı yer gazete olmalı.

6 aylık olana kadar

Köpeğin evde ilk tuvalet yaptığı yer halı ya da gazeteden farklı bir yer olursa eğitim oldukça zor oluyor. Yine de eğitime başladığımızda bunları düzeltebiliyoruz. Biz 6 aylıkken müdahale ediyoruz tuvalet konusuna ama o zamana kadar köpek sahibinin bunu çözmesi lazım.

Eğitimin ikinci aşamasında gazetelerin bir bölümünü kaldırıyorsunuz, yarısını bırakıyorsunuz, sonra tek bir gazeteye düşüyor. Ne zaman ki aşıları bitiyor ve dışarıya alışması lazım, o zaman dışarı eğitim programı köpeğe uygulanmalı.

Dışarı eğitim programı

Dışarı eğitim programı istenirse köpek sahibi tarafından uygulanabilir. Yemek saatlerini, su saatlerini, gezdirme saatlerini ayarlarsa, bu eğitim çok kısa bir zaman içinde öğrenilebilir.

Bunun için bir hafta boyunca köpeğinizi 20 sefer dışarıya çıkartmalı, köpeğe evin içinde tuvalet yapma fırsatı hiç vermemelisiniz.

Köpek gazete alışkanlığından sonra, eğer dışarıya alıştırılacaksa, köpek artık toprak, çim arıyor, yeşillik bir alan arıyor. Eğer köpek sahibi bunu geciktirir ve dışarı çıkarmazsa, köpek o zaman tuvaletini yine gazeteye ya da sıkıştığı için evin herhangi bir yerine yapacaktır.

Gözünüz üzerinde olmalı

Yavru köpeklerin kasları gevşek olduğu için tuvaletini uzun süre tutamıyor. Bu nedenle çok sık çıkartılması lazım ve köpeğin aklına toprak ve çimin kazılması lazım. Köpeğiniz tuvaletini dışarıda yaptığı zaman ödüllendirmeniz lazım.

Buradaki amaç, köpeğin dışarıya adapte olmasıdır. Evin içinde ona bu fırsatı vermemek için gözünüz sürekli üzerinde olmalı. Bu 2 hafta içerisinde mutlaka çözülen bir olay. Eğer köpek sahibi başarılı olamıyorsa mutlaka uzmana başvuruyor. Uzman bu konuda zaten başarılı olana kadar çalışıyor ve başarılı olunuyor.

Videoyu Göster

Spor & Hobi Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat