Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpeklerde görülen kanser türleri nelerdir?

1,242
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Köpeklerde görülen kanser türleri nelerdir?

Kanser organizmadaki hücrelerin anormal şekilde çoğalıp dokulardaki hücrelerin DNA'larını parçalayıp ortaya çıkan anormal dışı hücre yapılarıdır. Kötü huylu tümörlerdir. Köpeklerde Amerika'da yapılan çalışmalarda özellikle son yıllarda yüzde 45 oranında kanser görülmektedir. 


Yapılan çalışmalarda 90 milyon köpekte 4 milyon köpeğin kanserden öldüğü gözlenmiştir. Meme tümörü, deri ve iskelet tümörleri köpeklerde en sık görülen kanser türleridir. İnsanlardan farklı olaran köpeklerde bulaşıcı tümörler de gözlenir. Bu bulaşıcı veneral tümörler sokak köpeklerinde çok yaygındır. Bu nedenle köpeğimizi bilmediğimiz bir köpekle asla çiftleştirmemeliyiz. 

Rutin kontrollerle, ultrason, röntgen, tomografi, MR testlerinden faydalanarak kanseri köpeklerde de rahatlıkla teşhis edebiliriz. Önemli olan erken teşhis ve tedavidir. İnsanlara göre köpeklerin ağrı eşikleri daha fazla olduğundan son aşamaya gelmeden ağrı göstermezler. Bu nedenle rutin kontrol önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat