Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpeklerde doğum için ne zaman veterinere gitmek gerekir?

1,621
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Köpeklerde doğum için ne zaman veterinere gitmek gerekir?

Köpekler yılda 2 defa regl olurlar ve bu reglilerin de 9 ile 13. gün arasında çiftleşirlerse gebe kalırlar. Köpekler bu 9 ile 13. gün çiftleşip gebe kaldıktan sonra tarihi takvime not edip, mümkünse bundan 22 gün sonra, çiftleşmenin 22. gününde veteriner hekimi, hem köpeğimizin gebe kalıp kalmadığını öğrenmek, hem de bundan hamile olan köpeğin beslenmesi, annelik sürecine girecek köpeğinizin bakımı ile ilgili veteriner hekimlerinizden bilgilendirilmek üzere ziyaret etmek gerekir.

Köpeklerde gebelik takibi

Veteriner hekimimizi gebeliğin başladığı günden 22 gün sonra ziyaret edip, onun tarafından da gebelik onaylandıktan sonra, köpeğimizin en az 2 defa daha mümkünse bir ultrasonografik muayeneden geçmesi gerekir. Bu sayede içerideki yavru sayıları belirlenir, yavruların büyüklükleri tespit edilir. Pelvis, yani kalçanın çapı ölçülür. Yavruların uterustan büyüklükleri oranında normal çıkıp çıkamayacağı görülür. 

Gebelği bir veteriner hekimin takip etmesi ve köpeğinizin en azından 2 kere ultrason muayenesinden geçmesi, gebeliğin seyri açısından önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat