Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpeğimizin doğumunun yaklaştığını nasıl anlarız?

10,406
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Köpeğimizin doğumunun yaklaştığını nasıl anlarız?

Bununla alakalı yapılması gereken ilk şey, köpeğimizin gebe olduğunun veteriner hekim tarafından tescillenmesidir. İlk muayeneye gittiğimiz zaman, köpeğimizin en son ne zaman çiftleştiği konusunda veterinerimizi bilgilendirmemiz gerekiyor. Artı eksi 3 ile 5 gün fark etmekle beraber, gebeliğin başlangıç dönemi tespit edilirse, köpeklerde gebeliğin ortalama 58 ile 63 gün sürdüğü hesap edildiğinde, gebeliğin başlangıç süresine takvimde 58 ile 63 gün sonrasını işaretlediğimiz zaman buradan matematiksel olarak gebeliğin son dönemini tespit etmiş oluruz.

Köpeklerde gebelik, bugün geldiğimiz teknolojik noktada, gebeliğin ilk 8. ile 10. günden sonra ultrasonografi ya da renkli doppler ile tespit edilebilse de, normalde 20-22. günden sonra gebeliğin yüzde yüz olup olmadığı, varsa içerideki yavruların durumu, sayısı konusunda da daha detaylı bilgiler verilebilir. 

Köpeklerde gebeliğin son 3 ve 4. gününden itibaren mekaniksel olarak sindirim sisteminin, bağırsakların boşaltılması gerektiği için, gebeliğin son 3-4 gününde köpekler yemek yemeyi azaltır. Son ikinci gününde ise yemek yeme kesilir ve bağırsaklar tamamen boşaltılmış olur. Köpekler doğuma 2 gün kala sadece su içerek hayatına devam eder. 

Eğer köpeğimizden evde derece ile rektal ısı alabiliyorsak, vücut ısısının ortama bağlı olarak da 1 ile 2 derece arasında düştüğü tespit edilir. 

Köpekte doğum öncesi sürekli bir huzursuzluk, doğum ile alakalı yer arayışı görülür. Buradan, artık doğumun yaklaştığı anlaşılabilir. Bu noktadan sonra tekrar veteriner hekimimize danışarak, köpeklerde doğum sırasında nelere dikkat etmemiz, hangi aşamadan sonra müdahale etmemiz gerektiği konusunda bilgi almamız gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat