Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpeğimizi kendimiz nasıl tıraş edebiliriz?

20,928
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Köpeğimizi kendimiz nasıl tıraş edebiliriz?

Biraz dikkat, sabır ve yeterince bilgi sahibi iseniz köpeğinizi evde kendiniz de tıraş edebilirsiniz.

Köpeklerin tıraş edilmesi köpeğin ırkına göre bazı farklılıklar içerir. Köpeğinizi tıraş etmek için ihtiyacınız olan en önemli alet bir tıraş makinesidir. Bu yoksa köpeğinizi tıraş etmeniz imkansız denilebilir.

Köpeğinizi tıraş etmeden önce veterinerizden zamanlamanın uygun olup olmadığı konusunda bilgi almalısınız. Çünkü her köpek ırkı her mevsimde tıraş edilmez. Tıraş için en uygun mevsim yaz başı veya bahar aylarıdır.

Köpeğinizi tıraş etmeden önce yüksek bir masaya yatırın. Köpeğinizin iyi rahatlamasını sağlayın. İlk kez tıraş ediyorsanız tıraş makinesini köpeğinize gösterin, makinenin sesine alışmasını, koklamasını ve yeterince incelemesini sağlayın. Bir anda makineyi çalıştırıp tıraşa başlarsanız bundan korkabilir.

Tıraş makinesine uygun kalınlıktaki tarağı takın. Köpeğin sırt bölgesini tüylerin çıkış yönünün aksine doğru kesebilirsiniz. Karın ve bacak aralarındaki noktalarda ve deri kıvrımlarının olduğu yerlerde çok dikkatli davranın. Dikkatsiz davranırsanız makine deri kıvrımlarını kesebilir. Kulak ve baştaki tüyleri de çok dikkatli bir şekilde kesin.

Köpeğin bıyıklarını ve kaşlarını kesinlikle kesmeyin. Köpekler bıyık ve kaşlarını duyu organı olarak kullanır. Tıraş bittikten sonra köpeğinizi uygun şampuanlarla yıkayın ve tüylerden tamamen arındırın.

Bazı köpek türleri ve ilk kez tıraş olan köpekler tıraştan sonra utangaç davranabilir, saklanma, ağlama depresyon eğilimi gösterebilir.
İpucu: Tüyleri kesildiği için saklanma eğilimi gösteren köpeğe duruma alışana kadar eski kazaklarınızdan birini giydirebilirsiniz. Birkaç saatte duruma alışacaktır. Sonra kazağı çıkarabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat