Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpeğimiz doğum yaparken müdahale etmeli miyiz?

6,504
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Köpeğimiz doğum yaparken müdahale etmeli miyiz?

Bazen hiçbir şey yapmamak, birçok şey yapmaktan çok daha iyidir. Bu nedenle köpeğimizin gebelik sürecinde veteriner hekimimizden hem bilgi anlamında hem de ne yapıp yapmamamız gerektiği konusunda yardım alacağımızdan dolayı gebelik esnasında öncelikle serin kanlı olmalı, heyecanlanmamalıyız. Önce gözlemlemeli, gerekirse müdahale etmek gerekir. Zaten veteriner hekimimiz nerelerde müdahale etmemiz gerektiği konusunda bizi bilgilendirir. 

Köpeklerde doğum esnasında vajinal kısımdan yavru geldiği halde, köpeğin plasentası yırtılmışsa, yavru 20 - 25 dakikadır orada duruyorsa ve bir şekilde çıkamıyorsa, bu durumda doğuma müdahale etmek gerekebilir. Doğum başlamışsa, su gelmişse ve arkasından yavrunun bir kısmı çıkmıştır ama 1 - 2 saat geçmesine rağmen bir kasılma, annede bir ıkınma görmüyorsak, bu durumda bir suni sancı vermek adına mutlaka bir veteriner hekime danışmalıyız. 

Köpeklerde doğum sırasında yavru çıktıktan sonra anne genelde plasentasını ısırarak keser ve bunu yer. Ardından yavruyu yalayarak yüzeysel olarak derideki solunumu başlatır. Bazen yavrunun burun içerisinde, ağız kenarlarında veya ağız içerisinde plasenta kalıntıları ya da amniyon sıvısı kalabilir. Anne köpek bunları yalayarak temizler ve bir şekilde solunumu uyarır. Eğer bunları anne yapamıyorsa, bir şekilde dışarıdan müdahale etmek, gerekirse yavrunun plasentadan çıkartılması, göbek kordonunun kesilmesi, ligatüre edilmesine ihtiyaç olabilir. Bu noktada solunum yoksa burun yolunun, hava yolunun açılması yönünde çeşitli müdahalelerde bulunulabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat