Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yurtdışında Nasıl İş Bulunur

Yurtdışında bir firmaya iş başvurusu nasıl yapılır?
Hedefleriniz büyükse, Türkiye artık yetmiyorsa bu konu tam size göre. Yurtdışında iş bulmanın püf noktaları UZMANTV'de. Türkiye'den takip edebileceğimiz kaynaklar hangileri? Gazete ve internet dışında iş fırsatlardan nasıl haberimiz olabilir? Konsolosluklar, ataşelikler kanalıyla işlerden haberimiz olabilir mi? İnternetten yurtdışında iş bulunur mu? Networking ile uğraşan, iş olanaklarını takip edebileceğimiz siteler var mı? İnternet böyle bir iş için güvenli bir zemin mi? İngilizce her ülkede iş bulmaya yeterli mi? Temel düzeydeki dil bilgimizle iş başvurusu yapabilir miyiz? Günlük lisan bilgisi mi, yoksa akademik bilgi mi aranıyor? Firma ile nasıl bir temas kurmak gerekir? Online başvuru kabul ediliyor mu? Zarfla başvuru yaparken hangi noktalar dikkat etmek gerekir? Okul başarısı önemli mi? Yabancı şirketler sosyal faaliyetlere de önem veriyor mu? Türk şirketleri ile CV değerlendirmede ne tür farklar var? Yurtdışındaki bir firmaya CV gönderirken nelere dikkat edelim? Yazışmalar nasıl sürdürülüyor? Ne kadar sürede cevap alınıyor? Mülakat nerede ve nasıl gerçekleşiyor? Mutlaka o ülkeye giderek mi görüşmek gerekir? Üniversite döneminde yurtdışına çıkma fırsatı olanlar neler yapabilir? Türkiye?de yapılan stajların yurtdışındaki firmalar için önemi var mı? Çalışmak istediğimiz ülkeyi iyi tanıyor olmak iş bulmada şansımızı artırır mı? Yurtdışındaki firma ve şirketler genelde hangi sektörler için yabancı eleman alımı yapıyor? Kol gücüne mi, beyin gücüne dayanan işlere mi yabancılar tercih ediliyor? Özellikle Türklerin yetenekli oldukları cam, halıcılık vb. gibi iş kolları var mı? Yurtdışındaki firmalar yalnızca junior olarak mı yabancı eleman alımı yapıyor? Üst düzey yöneticilerin mi dışarıda iş bulma olanağı daha fazla? Yabancı firmalar deneyimli elemanlara daha mı sıcak bakıyor? Eğitim sürecini geçirmiş kişileri mi daha kolay kabul ediyor? İş aramaya üniversite sırasında mı, yoksa işe gerçekten hakim olduktan sonra mı başlamak doğru? Türkiye ile ticari ilişkileri iyi olan ülkeler hangileri? Türkçenin değerli olduğu ülkeler var mı? En fazla Türki cumhuriyetlerde mi iş olanağı var? Lise mezunu ya da meslek lisesi mezunları için yurtdışında çalışma imkanı var mı? Onlar nasıl bir yol izlemeli?
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin