Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus Hakkında Sık Sorulanlar

Vajinismus neden olur?

15,114
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Jinekolog ve Cinsel Terapist

Vajinismus, kadınların cinsel ilişki sırasında kendilerini istemsiz olarak kasması ve ilişkiye engel olması durumudur. Özellikle 1/3 alt vajinal kaslarda istemsiz kasılma ve bunun sonucunda penisin vajina içine girmesi adeta imkansızdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) vajinismus tanımına göre vajinismus; cinsel ilişki sırasında eşinin penisi, ilişki haricinde de fitil, tampon, parmak gibi yabancı bir objenin vajina içerisinde girememesi ile karakterizedir. Vajinismus bir kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Yüzde 90 oranında psikolojik kaygılardan kaynaklanmaktadır. Yüzde 10 oranında ise yapısal bir takım problemler de vajinismusa eşlik edebilmektedir. Ancak hiçbirinin tedavisi imkansız değildir.


Vajinismus ülkemizde en sık görülen kadın cinsel problemlerinden bir tanesidir. Cinsel ilişkinin ağrılı olması veya çoğu zaman hiç gerçekleşememesi, cinsel ilişkide korku ve kasılmayla kendisini gösterir. Vajinismusun nedenlerinin saptanması son derece önemlidir. Basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda kesin olarak tanısı saptandıktan sonra derecesi konulmakta ve altta yatan herhangi bir anatomik problemin olup olmadığı araştırılmaktadır. 

Yüzde 10 oranında yapısal bir takım etkenler de vajinismusa sebebiyet verebilmektedir. 

Vajinismusun yapısal nedenleri 
- Kızlık zarının yüksek kenarlı olması 
- Kızlık zarının ara bölmeli olması 
- Kızlık zarının sert olması 
- Kızlık zarının elastiki yapıda olması 

Vajina darlığı, vajina içinde septum dediğimiz ara bölmelerin varlığı da vajinismusun yapısal sebepleri arasındadır. Dış genital ile ilgili sorunlar, cilt hastalıkları ya da vulvar vestibulit sendromu dediğimiz vajina girişindeki ağrılı enflamasyonlu durumlar da vajinismus sebeplerindendir. Vajinismus rahatsızlığında tanı konulduktan sonra nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bu yüzden vajinismus tanısını koyan jinekolog hekimin cinsel terapiler konusunda deneyimi de son derece önemlidir.

Vajinismus tedavisi içinde bulunan bilişsel ve davranışsa terapi teknikleri ile günümüzde yüzde yüz başarıya ulaşılabilen bu sorun hakkındaki tüm sorularınızın cevabını uzmanından öğrenmek için videolarımız izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat